Nawyki – klucz do motywacji i dyscypliny?

Recenzja książki Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara

Będąc w galeriach, możemy zajść do księgarni, gdzie znajduje się bezgraniczny wybór książek o przeróżnej tematyce, począwszy od podręczników szkolnych, książek przygodowych, o rozwoju osobistym po bogate w fabułę kryminały. W dzisiejszych czasach dużo osób postanowiło zebrać i przekazać swoją uporządkowaną wiedzę na temat nas – ludzi, publikując książki oferujące lepsze poznanie siebie i pokazujące drogi prowadzące do zmiany swojego życia. Wieloma takimi spostrzeżeniami dzieli się Amerykanin James Clear (https://jamesclear.com/) – pisarz i mówca, specjalista w tematyce nawyków – w swojej książce „Atomowe nawyki”, zaliczającej się do tych o rozwoju osobistym.

To nie tylko podręcznik, opisujący nawyki oraz dotyczący rozwoju i zmiany swojego życia, ale też informator przedstawiający, w jaki sposób funkcjonujemy, myślimy i czym się kierujemy w naszym życiu. Pokazuje zachowania, które na nas wpływają, a także nawyki, jakie powinniśmy zastosować. Książka jest skrzynią skarbów, którą odkrywałem po kolei, czytając rozdział po rozdziale.

Tytuł i podtytuł

Bardzo zaintrygowało mnie użycie w tytule słowa „atomowe”. Od razu przyszło mi na myśl coś malutkiego, drobnego, coś, czego można nie zauważać, a ma duże znaczenie w życiu. To właśnie autor pokazuje w swojej książce i wyjaśniania, w jaki sposób dążyć do wprowadzania nawyków. Świetnie przedstawia wiedzę na ich temat czy też sposoby na nieduże nawyki. Podkreśla, jakie przyzwyczajenia/reguły warto poprawić w swojej codzienności, ponieważ to właśnie one kształtują życie. Każde nasze zachowanie ma ogromny wpływ nie tylko na cele, które sobie wyznaczamy, ale również na marzenia.

Podczas zakupu tego poradnika zwróciłem też uwagę na podtytuł: „Drobne zmiany, niezwykłe efekty”; o słuszności tych słów przekonałem się w niedługim czasie.

Ocena

Moje ogólne wrażenie na temat recenzowanej książki jest bardzo dobre. Wiedza w niej zawarta przedstawiona jest w ciekawy sposób. Publikacja posiada wiele interesujących wątków. Napisana jest prostym językiem, więc nie miałem problemu ze zrozumieniem pojawiających się trudniejszych pojęć. Urozmaiceniem tekstu są rysunki przedstawiające wybrane życiowe sytuacje. Warto podkreślić, że czcionka jest czytelna i odpowiedniej wielkości.

Autor, wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin, takich jak psychologia czy neurologia, tworzy inną perspektywę patrzenia na nasze obowiązki. Ukazuje odmienne myślenie/spojrzenie na własne przyzwyczajenia, które nie są skuteczne w osiąganiu celów. Przywołując przykłady z życia i przedstawiając niektóre zależności czy zasady na obrazkach, tworzy jedną wielką skrzynię skarbów. Możemy z niej czerpać, by osiągnąć sukces i poprawić swoje życie.

Szczerze polecam „Atomowe nawyki” każdemu, kto chce zmienić własną codzienność w wyzwanie i drogę do sukcesu. Muszę stwierdzić, że jest to lektura obowiązkowa, jeżeli interesuje nas rozwój osobisty.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: James Clear
Tytuł: Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Galaktyka
Miejsce i rok wydania: Łódź 2020

Więcej informacji:
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” – lubimyczytac.pl

Skip to content