Emocje i uczucia. Jak bez nich żyć?

Recenzja książki „Almond. Ten, który nie czuł” Sohn Won-Pyung

Wyróżniona Nagrodą Changbi za beletrystykę dla młodych dorosłych książka mieszkanki Korei Południowej Sohn Won-Pyung trafiła do mnie przez przypadek. Był to dość spontaniczny zakup. Moją uwagę przykuł w szczególności opis. Od razu zaciekawiła mnie historia chłopca z zaburzeniem psychicznym, które nie pozwala mu na odczytywanie i rozumienie własnych stanów emocjonalnych – aleksytymią.

Fabuła

Utwór przedstawia życie Yunjae, który cierpi na wyżej wymienione zaburzenie. Bohater traci babcię w wyniku tragicznego napadu wraz z morderstwem, a jego mama zapada w śpiączkę. Wszystko dzieje się w dniu jego szesnastych urodzin. Mimo to, chłopiec nie odczuwa żadnych emocji. Jedynie zaczyna zadawać sobie coraz więcej pytań. Jak ma być sobą? Co to znaczy być normalnym?

Moja opinia oraz podsumowanie

Książka porusza wiele ważnych dla mnie tematów. Zaczynając od życia osoby z zaburzeniami – zarówno prywatnego, jak i w społeczeństwie – poprzez stratę bliskich aż do relacji międzyludzkich. Do samego Yunjae poczułam niesamowitą sympatię.

Utwór jest pamiętnikiem bohatera, co tylko umacnia zrozumienie jego sposobu myślenia, a nawet utożsamienie się z chłopakiem. Historia dorastania Yunjae była dla mnie poruszająca i zajmująca.

Uważam, że aby w pełni zrozumieć książkę, naprawdę trzeba zagłębić się w historię. Co za tym idzie, jest to raczej publikacja dla osób dojrzalszych emocjonalnie. Skłania bowiem do wielu refleksji i sprzyja powstawaniu wielu najróżniejszych pytań. Nie każdemu może przypaść do gustu, aczkolwiek serdecznie polecam każdemu choćby zapoznanie się z lekturą.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: 
Sohn Won-Pyung
Tytuł: „Almond. Ten, który nie czuł”
Wydawnictwo: Mova
Miejsce i rok wydania: Białystok 2021


Więcej informacji:
„Almond” – lubimyczytac.pl

Skip to content