Każdy z nas ma sekrety

Recenzja książki „Ocalało pięciu” Holly Jackson

Jakiś czas temu książka „Ocalało pięciu” autorki Holly Jackson przykuła moją uwagę na witrynie księgarni. Skłaniający do zastanowienia się nad tym, kto ocalał, a co za tym idzie – kto zginął, tytuł przekonał mnie do kupna i przeczytania publikacji. Holly Jackson to brytyjska autorka utworów typu thriller, skierowanych do młodzieży. Do jej bestsellerów należą książki z cyklu „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki”, które wkrótce zostaną zekranizowane. Pisarka stale rozwija swoje portfolio i wydaje nowe dzieła.

Fabuła

Fabuła recenzowanej publikacji nie jest skomplikowana. Sześcioro przyjaciół wybiera się w wakacyjną podróż kamperem. Główna bohaterka Red ze znajomymi wpada w pułapkę na pustym polu z dala od cywilizacji. Wszyscy są pod ostrzałem snajpera, który żąda wydania osoby z interesującym go sekretem w ciągu 8 godzin. Akcja całej książki pozwala obserwować morderczą grę o życie i śmierć w 9-metrowym kamperze. Strach, bezradność oraz podejrzliwość stale towarzyszą bohaterom. Kto skrywa sekret, który pomoże ocalić życie pozostałych przyjaciół?

Moja opinia

Powieść pochłonęła mnie na kilka dobrych godzin. Sposób, w jaki została wykreowana główna bohaterka zdecydowanie ułatwił mi utożsamienie się z nią oraz doświadczanie opisywanych wydarzeń z jej punktu widzenia. Pozostałe postacie nie są tak charakterystyczne i szczegółowo przedstawione jak protagonistka; posiadają raczej oklepane charaktery i cechują je przewidywalne zachowania.

Intrygujący jest wybór miejsca akcji – kamper, w którym dzieje się cała zaprezentowana historia. Przez ograniczoną lokację i możliwości niektóre wątki nie są klarownie przedstawione, a inne dodają niewątpliwej wartości fabule. Ciasne pomieszczenie daje poczucie klaustrofobii, co sprawia, że w trakcie czytania nie brakuje napięcia. Książkę polecam osobom, które chciałyby zanurzyć się w pełnej zwrotów akcji historii oraz doznać dreszczu emocji.

Opis bibliograficzny książki: 
Autor: Holly Jackson 
Tytuł: „Ocalało pięciu” 
 Wydawnictwo: Books4YA 
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2023

Więcej informacji:
„Ocalało pięciu” – lubimyczytac.pl

Skip to content