Wyprawa w głąb pustynnej krainy

Recenzja książki Okup za Eraka Johna Flanagana 

„Okup za Eraka” to siódmy tom z serii „Zwiadowcy”, który fabularnie jest osadzony po wydarzeniach z tomu czwartego „Bitwa o Skandię”, a przed piątym tomem „Czarnoksiężnik z Północy”. Tematem powieści jest ratunek tytułowego bohatera przez grupę przyjaciół. Polecam przeczytanie utworu, ponieważ odkrywa nową krainę, która nie była wspominana do tej pory.

Krótko o książce

Dzieło jest podzielone na rozdziały i graficznie dopracowane. Bardzo odpowiada mi rozmiar czcionki, który umożliwia szybkie czytanie. Przeważającą częścią fabuły są dialogi między postaciami i opisy akcji. Autor pomija aspekty natury, które nie mają wpływu na losy bohaterów, skupiając się na ich zachowaniu i rozgrywających się wydarzeniach. Wykorzystuje niezbyt złożony język, ale potrafiący zaciekawić czytelnika. Zwróciłem uwagę na nietypowe nazwy państw, np. Araluen czy też miast, np. Hallasholm.

Główny wątek ma miejsce w pustynnej krainie zwanej Arydia. Jest ona zamieszkana przez Arydów, ludzi pustyni, Bedulinów oraz Tualegów. Charakteryzuje ją piasek, wysokie temperatury za dnia i niskie w nocy, oazy pozwalające uzupełnić zapasy wody i odpocząć po kilku dniach podróży.

Bohaterowie i fabuła

Bohaterami tej części serii „Zwiadowcy” są między innymi: Erak, dawniej jarl na statku pod nazwą Wilczy Wicher, obecnie oberjarl (z tomu czwartego wiemy, że został wybrany po śmierci Ragnaka w walce z Temudżeinami); Halt – nauczyciel Willa, pełnoprawny zwiadowca; Will – jego uczeń, który chce w przyszłości stać się zwiadowcą.

Moją ulubioną postacią jest Svengal – zastępca Eraka na statku Wilczy Wicher – ze względu na to, że mogłem poznać go z innej perspektywy niż w poprzednich tomach. Autor ukazuje jego pozytywne cechy, które w tej części są dokładniej opisane. Są to między innymi: braterstwo, lojalność czy też odwaga.

Książka zaczyna się opisem ostatniej wyprawy łupieżczej Eraka, a kończy jego niewolą; wypuszczenie go wymaga zapłaty okupu. Do króla Duncana, władcy Araluenu, przypływa zastępca oberjarla z prośbą o pomoc w uwolnieniu Skandianina. W wyprawie ratunkowej biorą udział: księżniczka Cassandra, zwiadowcy (Will, Halt i Gilan) oraz rycerz Horace; oczywiście wraz z poselstwem i okupem. Będą mierzyć się z różnymi przeszkodami na swojej drodze, a także tworzyć nowe przyjaźnie.

Opinia

Po przeczytaniu powieści zrodziły się we mnie pozytywne uczucia, które napędziły chęć sięgnięcia po kolejny tom. Jestem zainteresowany tym, co Flanagan przygotował w następnej części cyklu „Zwiadowcy”. Utwór jest przeznaczony głównie dla młodzieży, lecz i starsi czytelnicy, lubiący fantastykę, odnajdą się w przedstawionym świecie. Polecam książkę szczególnie osobom zaczynającym przygodę z tym gatunkiem literackim.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Flanagan
Tytuł: „Okup za Eraka”
Seria: „Zwiadowcy”, tom 7
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010

Więcej informacji:
„Okup za Eraka” – lubimyczytac.pl

Skip to content