Witajcie, Towarzysze

Recenzja książki „Witajcie w Rosji” Dmitrya Glukhovsky’ego

„Witajcie w Rosji” jest to książka napisana przez Dmitrya Glukhovsky’ego, rosyjskiego pisarza, znanego z bestsellerowej serii „Metro 2033”. Stanowi zbiór nowel z gatunku science fiction oraz fantasy, poświęcony codziennemu życiu w Rosji.

Składa się z 16 nowel, które poświęcone są różnorakim historiom oraz postaciom. W większej mierze ich głównym tematem jest stagnacja i bardzo mocny konserwatyzm, hamujący wszelki postęp oraz zapewniający zastój w mentalności społeczeństwa; mimo jakże progresywnych czasów, jakie serwuje nam teraźniejszość.

Owe nowele zostały napisane językiem groteskowym oraz prześmiewczym. Sprawia to, iż wiele sytuacji wywołuje śmiech u czytelnika oraz ogólne rozbawienie.

„Witajcie w Rosji” bardzo dobrze przedstawia jak niezbędna jest pomoc rządu, aby poczynić jakiekolwiek kroki w stronę progresu. Progres pozwoliłby na rozwój społeczeństwa w sferach postrzegania świata czy naukowej, które wykonują regres poprzez swoisty wymóg trzymania ludzi w ryzach. Sprawia to wrażenie sytuacji, w której chcemy, aby każdy był taki sam, bez względu na dziedzinę, wprawę, ambicje; każdy ma być jedynie tą aż do bólu statystycznie przeciętną osobą. W końcu takie jest zadanie osób żyjących w społeczeństwie. Przynajmniej tak uważa rząd rosyjski w tej książce.

Ocena

Jest to książka dosyć przyjemna, idealna na wieczorne czytanie podczas picia herbaty. Format zbioru nowel nie forsuje na czytelniku konieczności przeczytania całej książki na raz, tylko pozwala na wzięcie jej raz na jakiś czas i nacieszenie się nią w wolnych chwilach. Mimo swoich zalet, nie jest to książka ani wybitna, ani bardzo wymyślna, ale za to dobrze się ją czyta. Oceniam ją na mocne 5,5/10. Proszę się nie zrażać tak niską oceną, bo naprawdę warto posiadać ją w swojej domowej biblioteczce.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Witajcie w Rosji”
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Kraków 2022


Więcej informacji:
„Witajcie w Rosji” – lubimyczytac.pl

Skip to content