Przepis na przyjaźń

Recenzja książki „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dalego Carnegiego

Nieżyjący już Dale Carnegie to światowej sławy amerykański pisarz i publicysta, który zasłynął z prowadzenia seminariów dotyczących samodoskonalenia. Odmieniły one życie wielu ludzi na całym świecie. Choć poradnik „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi ” został napisany aż 87 lat temu, nadal robi furorę wśród jego zwolenników. Mądrości w nim zawarte są nadal aktualne i mogą posłużyć każdemu z nas w rozwiązywaniu egzystencjalnych problemów.

Geneza

Autor, dorastając na początku XX w., spotykał ludzi poruszających tematy psychologii i samorozwoju. Jednak aby poznać skrywane przez nich sekrety, należało skorzystać z ich płatnych, niekoniecznie wartościowych, wykładów.

Księgarnia, dla której pisał Carnegie miała naprawdę mnóstwo świetnych dzieł, jednak On zauważył, że na rynku brakuje książek, z których można byłoby samodzielnie nabywać wiedzę potrzebną do codziennego życia. Wpadł wiec na pomysł stworzenia poradnika, który przedstawiałby sprawdzone, rzetelne informacje. Właśnie tak powstały Jego znane dzieła, w tym recenzowana publikacja, przeczytana do tego czasu przez ponad 50 milionów ludzi.

Intuicja to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Zagłębiając się w samą książkę, podróż po niej zaczynamy od reguł jej czytania. Autor zachęca nas do czytania rozdziałów dwukrotnie czy podkreślania ważnych, w naszym subiektywnym odczuciu, fragmentów. Cztery solidnie rozbudowane działy zawierają naprawdę dużo psychologicznej wiedzy dotyczącej kontaktów międzyludzkich. Być może wiedza ta mogłaby wydawać się oczywista, jednak stosowana spontanicznie i intuicyjnie nie przyniesie zaskakujących efektów. Każda część zawiera podsumowanie w postaci najważniejszych treści. Krótko mówiąc, dzieło dostarcza uporządkowane instrukcje, których stosowanie może przybliżyć nas do postawionych sobie celów.

Źródło inspiracji warte uwagi

Autor dość rozsądnie komponował kształt poszczególnych rozdziałów. Praktyczne przykłady, połączone z własnymi rozmyślaniami, oraz historie ludzi zarówno sławnych, jak i zwyczajnych, z którymi codziennie miał styczność, mogą stanowić wspaniałe źródło inspiracji do zmiany codziennych nawyków.

Przebrnąłem przez przedstawione przez Niego historie i jestem teraz bogatszy o naprawdę ciekawe doświadczenia. Jego słowa trafiły do mnie i zachęciły choćby do podjęcia prób zmian przyzwyczajeń, które w zdecydowanej większości zakończyły się sukcesem; więc dlaczego Tobie miałoby się nie powieść?

Wygląd i rozmiar

Sama pozycja wydawnicza z zewnątrz nie wygląda jakby była skarbcem wiedzy. To zapewne dlatego, że na okładce dominuje prostota – minimalistyczna biała oprawa, mało tekstu zachęcającego do kupna czy drobna ramka. To wszystko zwieńczone akcentem kolorów czerwonego i niebieskiego.  Choć do najcieńszych nie należy, nie zmienia to faktu, że książka jest lekka i poręczna. Niezbyt skomplikowany wygląd, bez zbędnych ozdobników na pokaz, na pewno nie odrzuca, a może przyciągnąć ludzi, którzy pragną poczucia ważności, a nie widzą w sobie wystarczających predyspozycji.

Kto powinien ją przeczytać?

Książkę polecam każdemu, kto chciałby zagłębić się w tajniki psychologii i odważyć się na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Choć na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się kosmetyczne, jestem pewien, że w znaczący sposób mogą wpłynąć na Ciebie i prędko zmienić Twój stosunek do ludzi po przeczytaniu tej lektury.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dale Carnegie
Tytuł: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”
Wydawnictwo: Studio EMKA
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1993


Więcej informacji:
„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – lubimyczytac.pl

Skip to content