Zwodzenie diabłów

Recenzja książki „Listy starego diabła do młodego” C.S. Lewisa

Powieść C.S. Lewisa utworzona została z listów doświadczonego diabła, niejakiego Krętacza, pisanych do bratanka Piołuna. Jej tematem jest odwieczna walka dobra ze złem. Listy zostały znalezione przez brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa, który je przetłumaczył i opublikował po raz pierwszy w 1942 roku. Najprawdopodobniej nie spotkałabym się z tą lekturą, gdyby nie moja babcia. Poleciła mi ten utwór i z powodu ciekawego tytułu zdecydowałam się na jego przeczytanie.

O książce

Każdy list zawiera porady dotyczące obchodzenia się z tzw. „pacjentem” młodego diabła, by doprowadzić go do potępienia. Piołun ma problemy z utrzymaniem człowieka przy byciu osobą niewierzącą. Jego podopieczny coraz bardziej nawraca się na chrześcijaństwo i nie jest to wiadomość szczęśliwa dla Krętacza. Wytyka Piołunowi błędy, które ten popełnia, oraz posiłkuje go radami.

W powieści epistolarnej bardzo urzekł mnie styl wypowiedzi Krętacza. Jest to prosty przekaz, zrozumiały dla każdego, ale jednocześnie odpowiada na każde pytanie, które może postawić sobie czytelnik podczas lektury. Dzięki jego wypowiedziom mogłam lepiej poznać postrzeganie ludzi przez diabły oraz ich mniemanie o nas.

C.S. Lewis posługuje się językiem wyszukanym o charakterze pouczającym. Dzięki temu zmusza do refleksji, zastanowienia się nad czytanymi słowami i zawartym w nich przesłaniem.

Moja opinia

Ze słów Krętacza wynika, jakich taktyk i sposobów używają demony, aby nas zwodzić i coraz bardziej upadlać. Informacje te mogą nam służyć jako przestrogi i kontrataki dla naszych własnych słabości. Pomimo wszystko, musimy pamiętać, że diabeł to kłamca i nie należy ślepo wierzyć we wszystko, co znajduje się w książce.

Poradnik ten otworzył mi oczy na dużą ilość błędnych zachowań moich oraz innych ludzi. Pokazał aspekty wiary, o których wcześniej nie myślałam ani ich nie rozważałam. Jest to świetna pozycja do przemyśleń własnego postępowania oraz tego, co dzieje się na świecie. Polecam tę książkę każdemu, kto nie zamierza wykorzystać jej do czegoś złego.

Opis bibliograficzny książki:
Autor:
C.S. Lewis
Tytuł: „Listy starego diabła do młodego”
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania:
Poznań 2023

Więcej informacji:
Listy starego diabła do młodego” – lubimyczytac.pl

Skip to content