Szol nadchodzi

Recenzja książki „Aberrations. Bestia się budzi” Josepha Delaneya

„Aberrations. Bestia się budzi” to pierwsza część nowej serii Josepha Delaneya, dziejąca się w świecie jego poprzedniej serii pod tytułem „Kroniki Wardstone”. Głównym bohaterem powieści jest Sprytek, młody chłopak, który po, by móc przeżyć zostanie wmieszany w walkę ludzkości z Szolem, tajemniczą mroczną siłą, szerzącą się w hrabstwie Lancashire.

Akcja książki

Sprytek uwięziony jest prawie od roku w piwnicy swojego rodzinnego domu pośrodku wielkiej plamy Szolu. Źródło pożywienia stanowi zaklęta przez jego ojca szafa, której magia już niestety wygasła. Przed wpływem Szolu chronią go tylko magiczne świece, rozstawione w kątach piwnicy, wypalające się powoli. Jedynym towarzystwem chłopaka są ożywione mrokiem ciała martwych braci, które cały czas do niego szeptają, oraz przyjazna aberracja, znana jako królowa bagien.

Gdy resztki nadziei opuszczają Sprytka, przybywa jego ojciec, który zabiera go do zamku, gdzie młodzieniec zostaje pomocnikiem bramomantów, badaczy, którzy dzięki pomocy magicznych portali badają Szol i próbują znaleźć sposób na walkę z nim. Jest to niebezpieczna praca, w której Sprytek będzie musiał wykorzystać całą swą inteligencję i przebiegłość, żeby przeżyć, nie zważając na to, jaką cenę za to zapłaci.

Moja opinia o książce

„Aberrations. Bestia się budzi to świetnie napisana mroczna historia fantasy. Jest to powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Nigdy nie wiemy, co może wydarzyć się w następnym rozdziale, a także kto okaże się kim; sojusznicy mogą stać się wrogami oraz vice versa.

Jest to opowieść, którą pokochają nie tylko entuzjaści „Kronik Wardstone”; również osoby, które nie miały styczności z poprzednią serią autora świetnie się w niej odnajdą, szczególnie jeśli gustują w mrocznym klimacie i tajemnicach.

Cały świat oraz historia książki są świetnie przedstawione; oczyma wyobraźni jesteśmy w stanie wyobrazić sobie okropieństwa, z jakimi walczy główny bohater oraz jednocześnie wręcz poczuć emocje towarzyszące mu w tej walce.

Podsumowanie

„Aberrations. Bestia się budzi to genialna mroczna opowieść fantasy, którą z czystym sercem mogę polecić trochę starszym czytelnikom. Powieść ma znakomity klimat, dzięki któremu idealnie nadaje się na ,,dostawcę” wieczornej porcji dreszczyku lub jako umilenie czasu podczas aktualnych ponurych zimowych dni.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Joseph Delaney
Tytuł: „Aberrations. Bestia się budzi”
Seria: „Aberrations”
, tom 1
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018


Więcej informacji:
Aberrations. Bestia się budzi” – lubimyczytac.pl

Skip to content