Alternatywna wersja nas

Recenzja książki „Drugie imię. Septologia I-II” Jona Fossego

Książkę Jona Fossego pod tytułem „Drugie imię. Septologia I-II” wypatrzyłem w księgarni. Moją uwagę przykuła prosta, minimalistyczna okładka przedstawiająca dwie przecinające się kreski. Jon Fosse należy do najwybitniejszych pisarzy norweskich. Za swoją twórczość zdobył Nagrodę Nobla w 2023 r. Powieść „Drugie imię”, stanowiąca dwa pierwsze tomy cyklu Septologia, porusza problemy przeciętnego człowieka. Zwraca uwagę na przemijającą miłość, zawiera rozważania na temat wiary, codziennych wyborów, alkoholizmu niszczącego życie oraz sensu tworzenia sztuki, a konkretnie obrazów.

O książce

Mimo że jest to powieść, fabuła nie jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Głównym bohaterem jest malarz Asle; mieszka on w małej norweskiej wiosce Dylgja. Ma dwóch znajomych, Beyera – właściciela galerii oraz sąsiada Åsleika. W Bjørgvin również mieszka Asle; też jest malarzem. Obaj panowie mają nawet tą samą marynarkę, którą noszą od lat. Czy Asle jest alternatywną wersją Aslego?

Bohaterowie są prości oraz otwarci dla nas, możemy poznać każdego dogłębnie, a szczególnie główną postać. Dzieje się to przez specyficzną narrację; jesteśmy w głowie Aslego. Czytamy każdą jego myśl nawet po kilka razy poprzez liczne powtórzenia. Jest to jeden wielki słowotok, w książce nie ma ani jednej kropki.

Moja opinia

Prozę tę czytało mi się powoli, jednak przyjemnie. Zwróciłem uwagę na oryginalny styl autora. Słowa bardzo często się powtarzały, co moim zdaniem miało na celu szczegółową prezentację etapów myślenia głównego bohatera. Nietypowy sposób zapisu przypadł mi do gustu oraz ułatwił czytanie, lecz z opinii znajomych wiem, że nie dla każdego jest to łatwy tekst w odbiorze. Według mnie książka idealnie i ciekawie przedstawia teraźniejszy świat, zwracając uwagę na normalizujący się alkoholizm oraz jego skutki.

Podsumowując „Drugie imię. Septologia I-II” Jona Fossego, jest to powieść, która wywołała we mnie wiele uczuć oraz refleksji na przeróżne tematy. Polecam ją każdej osobie bez względu na wiek, ponieważ jest to utwór uniwersalny.

Opis bibliograficzny książki:
Autor:
Jon Fosse
Tytuł: „Drugie imię. Septologia I-II”

Cykl: Septologia, t. I-II
Wydawnictwo:
ArtRage
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2023

Więcej informacji:
„Drugie imię. Septologia I-II”” – lubimyczytac.pl

Skip to content