Każdy jest zdolny do morderstwa

Recenzja książki „Dom zbrodni” Agathy Christie

Książkę Agathy Christie „Dom zbrodni” poleciła mi bliska osoba. Moją uwagę najpierw zwróciła okładka – prosta, z małą ilustracją oraz w twardej oprawie. Głównym bohaterem powieści kryminalnej nie jest znany legendarny detektyw Herkules Poirot ani Pani Marple, więc ciekawiło mnie jak sobie poradzi nowa postać. Warto dodać, że książka została zekranizowana. Jej tematem jest dogłębna analiza morderstwa. Oceniam ją pozytywnie.

Fabuła

Fabuła przedstawia Charlesa Haywarda oraz jego narzeczoną Sophie. Mają wziąć ślub, jednak zabójstwo bogatego dziadka krzyżuje ich plany. Podejrzenie spada na dużo młodszą małżonkę filantropa, ale wymaga ono dowodów. Wąskie grono potencjonalnych sprawców nie ułatwia sytuacji; jak się okazuje – każdy ma nieskazitelne alibi. Więc kto i w jakim celu zamordował starszego pana?

Moja opinia

Książkę czytało mi się przyjemnie; jest dobrze napisana jak na Agathę Christie przystało. Jednak nie jest perfekcyjna. Charles Hayward, główny bohater oraz narrator, moim zdaniem jest pusty, wnosi minimum do utworu. Nie przywiązałem się do niego. Inne postacie są lepiej skonstruowane – możemy poznać ich zwyczaje oraz myśli.

Chcę zwrócić uwagę na zakończenie, które według mnie jest wybitne; mimo trafnych spekulacji wciąż byłem zaskakiwany. Powieść idealnie pokazuje, że tak jak nie warto oceniać książki po okładce, podobnie człowieka po pozorach, ponieważ każdy jest zdolny do morderstwa.

Podsumowanie

Kryminał „Dom zbrodni” Agathy Christie nie jest perfekcyjny. Mimo wszystko, polecam go każdemu, kto szuka lektury na rozluźnienie. Książka świetnie udowadnia, że nawet najmniej spodziewana osoba może popełnić zbrodnię.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Agatha Christie
Tytuł: „Dom zbrodni”
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2021


Więcej informacji:
Dom zbrodni” – lubimyczytac.pl

Skip to content