Powrót do przeszłości, by móc zmierzyć się z teraźniejszością

Recenzja tomu 1 książki „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi

Wszyscy mamy kogoś, kogo straciliśmy. Każdy chciałby móc cofnąć się w czasie, aby ostatni raz spotkać tę osobę, by móc powiedzieć coś, czego nie powiedział, kiedy jeszcze tu była. Niestety, jest to nie do zrobienia. Chociaż… co, jeśli jednak istniałaby taka możliwość?

Świat przedstawiony

Tom pierwszy 4-tomowego cyklu „Zanim wystygnie kawa” japońskiego pisarza Toshikazu Kawaguchi składa się z czterech opowiadań, w których bohaterowie przenoszą się w czasie, aby spotkać się z ukochaną osobą. Akcja rozgrywa się współcześnie. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w małej tokijskiej kawiarence otwartej ponad 140 lat temu. Kawiarenka nosi nazwę Funiculi Funicula, nie posiada żadnych okien i nie ma klimatyzacji, a mimo to, zawsze jest tam przyjemnie chłodno.

Bohaterowie

Bohaterowie nie umieją pogodzić się ze stratą, co nakłania ich do skorzystania z tajemniczej mocy praktycznie niezauważalnej kawiarni. Autor opisuje historię każdej postaci, tak aby czytelnik zrozumiał jej motywy i odczucia.

W opowiadaniu „Kochankowie” bohaterka cofa się w czasie, chcąc dowiedzieć się, dlaczego jej miłość ją zostawiła. W historii noszącej tytuł „Mąż i żona” bohater, który ma chorobę Alzheimera, chce dać swojej żonie list, którego nie zdążył jej przekazać zanim zniknęła. Takie i inne owiane smutkiem sytuacje występują we wszystkich opowiadaniach. Każda z czterech opisanych osób żyje z przytłaczającym uczuciem straty i niedokończonych spraw.

Podsumowanie i opinia

„Zanim wystygnie kawa” to bardzo komfortowa i spokojna książka. Czytając ją, można się odprężyć i zrelaksować. Mimo to, może sprawić, że uroni się kilka łez i skłonić do rozmyślań. Historie bohaterów można utożsamić z własnym życiem, z osobami z naszego otoczenia, zadając sobie pytanie: Co gdyby?

Jest to pozycja dla każdego, w szczególności dla osób, które kogoś straciły i nie mogą się z tą stratą pogodzić.

Osobiście, jest to jedna z moich ulubionych książek. Zaskoczyła mnie swoim, wręcz bijącym od niej, spokojem. Nie jest to utwór ciężki, chociaż podejmuje trudny dla wielu osób temat. Skłonił mnie do wielu refleksji dotyczących relacji międzyludzkich i tego jak bardzo doceniamy coś dopiero po stracie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor:
Toshikazu Kawaguchi
Tytuł: „Zanim wystygnie kawa”

Seria: „Zanim wystygnie kawa”, tom 1
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Miejsce i rok wydania: Tokio 2015


Więcej informacji:
Zanim wystygnie kawa” – lubimyczytac.pl

Skip to content