Nieprzystosowanie do codzienności

Recenzja książki „Wilgość” Anny Marii Wybraniec

Każdy z nas ma swoje dziwactwa, problemy i odstępstwa od normy. Każdy też radzi sobie z nimi na swój własny sposób… albo też nie. Co z tymi, którzy nie potrafią się z nimi uporać? Nawet jeśli rozpaczliwie próbują mierzyć się z nimi, wciąż nie umieją się przystosować. Tym właśnie zjawiskiem jest wilgość.

Świat przedstawiony i forma

Książka złożona jest z jedenastu opowiadań z pogranicza wierd fiction i horroru. Już od pierwszych stron lektury da się zauważyć niejednoznaczność i zagmatwanie ukazane w historiach. Z czasem pojawia się jednak niekonwencjonalna analogia i sens w słowach autorki, a sama książka staje się pewnego rodzaju nowym i poetyckim podejściem do tematu literatury grozy. Powodem jest najprawdopodobniej fakt, iż wypełniona jest mnóstwem metafor, niedopowiedzeń i ukrytych znaczeń, które bawią się umysłem czytelnika, starając się wciągając go w świat najgorszych koszmarów. Tam dominują: smutek, melancholia i marazm, podszyte lękiem stawianie czoła nieznanemu.

Bohaterowie

Bohaterowie zmagają się z własnymi fobiami i lękami, których granica z rzeczywistością została dawno zatarta, a ich życie splamione jest okropnością chorego umysłu. Autorka adekwatnie ukazuje postacie jako wyrzutki społeczeństwa, które nie radzą sobie z własnymi problemami, a ich brak zdrowego rozsądku objawia się w rozmowach z innymi ludźmi.

W opowiadaniu „Nefalim” dwóch ludzi połączyła dziwna przypadłość od zbyt długiego patrzenia w słońce. W historii noszącej tytuł „Pogrzebek” bohater, przez fanatyczne podejście do wiary swojej matki, traci wszystko, co miał, a zyskuje tylko koszmary nękające go do końca tego fatalnego żywota. Takie i inne nietuzinkowe sytuacje występują we wszystkich opowiadaniach. Każda z jedenastu opisanych osób żyje z czymś przerażającym i ciężkim do wytłumaczenia z logicznego punktu widzenia. Wszyscy jednak noszą to samo brzemię nieprzystosowania.

Podsumowanie i opinia

„Wilgość” to definitywnie książka niewygodna, wprawiająca w dyskomfort. Wymaga od czytelnika ogromnej wręcz otwartości i wyobraźni, ponieważ absolutnie nic w tym utworze nie podlega normom. Jeśli zaś zdołasz się wystarczająco wciągnąć, niektóre opowiadania mogą cię przytłoczyć i wywołać poczucie wręcz klaustrofobicznego ucisku, odczuwanego przez same ofiary tzw. wilgości. Definitywnie nie jest to pozycja dla lovecrafitiańskich miłośników. To raczej coś dla pragnących doświadczeń dziwnych i niewytłumaczalnych, dla szukających sensu w bezsensie.
Personalnie książka mocno mnie zaskoczyła, całe szczęście na plus. Zagmatwanie logiczne i klimat koszmarnej rzeczywistości skłoniły mnie do wchłonięcia tej pozycji w jedną noc. Ilustracje zamieszczone w tym wydaniu dodatkowo poruszają trybiki wyobraźni i sprawiają, że impakt po skończonej lekturze pozostaje na dłużej.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Anna Maria Wybraniec
Tytuł: „Wilgość”
Wydawnictwo: Vesper
Miejsce i rok wydania: Czerwonak 2022


Więcej informacji:
Wilgość” – lubimyczytac.pl

Skip to content