Zamiłowanie do innego autora

Recenzja książki „Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime” Carli Valentine

Reportaż„Morderstwo nie jest takie proste” amerykańskiej pisarki Carli Valentine ma bardzo ciekawy tytuł. Opowiada o twórczości Agathy Christie, która jest znaną twórczynią kryminałów.

Tematyka

Publikację nabyłam w ciemno. Okładka sugerowała jakiś wspaniały psychologiczny wątek. Dodatkowa informacja: „Agatha Christie” oraz dopisek: „między kryminałem a true crime” pobudziły moje wyobrażenia na temat tej książki. W zasadzie od razu po rozpoczęciu czytania, się zawiodłam. Zero fabuły, czysta analiza i uwielbienie twórczości Christie. O ile szanuję jej dorobek, to nie spodziewałam się aż takiego uwielbienia… Utwór oceniam więc negatywnie.

Wątki

Mimo że wątki faktycznie były ciekawe – opis różnych rodzajów zarówno morderstw, jak i książek Christie, a także psychiki– niezbyt przypadły mi do gustu. Lubię i szanuję Agathę, jednak nie sądziłam, że w moje ręce wpadnie publikacja ubóstwiająca ją. W niektórych momentach czułam się nieswojo, szczególnie gdy zauważałam, że nie doznaję aż takich mocnych emocji względem jej dorobku.

Opis twórczości Christie jest głęboki i szczegółowy. Carla wybiera małe urywki jej dzieł i je wyjaśnia, pokazując tajemnice autorki. Same detale dotyczące morderstw, trujących środków oraz historyczne ciekawostki bardzo mnie zaintrygowały i dobrze się to czytało.

Przesłanie

Chociaż książka ma mnóstwo interesujących momentów, wiele jej fragmentów wpłynęło na to, że odkładałam ją na kilka dni, bo nie miałam chęci czytać dalej. Po skończeniu utworu faktycznie byłam usatysfakcjonowana poznaniem nowych wątków, broni, trucizn oraz spraw z przeszłości Christie, jednak największa ulga polegała na odczuciu, że to już koniec utworu. Cieszyłam się, że nie ma jego kontynuacji.

Nie porzucam książek w trakcie lektury; czytam je do końca. Ta publikacja stanowczo nie jest dla każdego. Skierowałabym ją tylko do osób stricte zainteresowanych Agathą Christie i jej twórczością, chcących poznać wszystkie kulisy jej książek, ponieważ to zostało świetnie napisane. Jednak ogólnikowo, utwór będzie nudzić zwykłego czytelnika. Mi reportaż nie przypadł do gustu i mnie nudził.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Carla Valentine
Tytuł: „Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime”
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Więcej informacji:
„Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime” – lubimyczytać.pl

Skip to content