Miłość jako bunt

Recenzja książki „Rok 1984” George’a Orwella

Mówi się, aby nie oceniać książki po okładce, jednak wygląd przodu książki zwrócił moją uwagę. Okładka uboga jest w zdobienia, czysta, przyjemna dla oka, dobrze nawiązująca do treści „Roku 1984”. Nie wiedziałem, czego się spodziewać po George’u Orwellu, ponieważ było to pierwsze jego dzieło, które przeczytałem; nie słyszałem też wcześniej nic na temat jego twórczości.

Świat przedstawiony

Akcja książki dzieje się w Oceanii, jednym z 3 mocarstw, na które składa się cała ludność Ziemi, w 1984 roku. Orwell stworzył fikcyjny świat pełen perfekcyjnej propagandy, manipulacji, strachu oraz kłamstw. Ludzie stale są kontrolowani, partia rządząca obserwuje każdą część życia obywateli poprzez teleekrany umieszczone w domach, pracach a NAWET łazienkach. Powoduje to ogromny strach i stres u ludzi, ponieważ najmniejszy przejaw spisku przeciw rządowi jest surowo karany. Do knucia wbrew władzy zaliczane są np. myśli, rozmowy. Rząd specjalnie ogłupia społeczeństwo, aby uniknąć buntów, tworzy nowomowę, która ma na celu zapobiegnięcie myślozbrodni oraz zakazuje czerpania przyjemności z przeróżnych aktywności.

Fabuła

Książka opowiada o zwykłym, niewyróżniającym się pracowniku ministerstwa prawdy, Winstonie Smithu. Podejrzewa on, że rząd manipuluje i oszukuje ludność, dlatego w ramach buntu postanawia założyć pamiętnik i zapisywać w nim swoje myśli.

Podoba mu się Julia z ministerstwa prawdy, którą czasem widuje na stołówce. Gdy się poznają, okazuje się, że ona również jest buntowniczką oraz nienawidzi rządu a przede wszystkim kocha Smitha. Tak się zaczyna ich wspólna romantyczna walka przeciw władzy.

Moja opinia

Jest to książka, która spowodowała u mnie wiele stresu oraz refleksji na temat rządów totalitarnych oraz miłości. Bardzo podobały mi się małe szczegóły pokazujące jak bardzo zepsuty jest tamten świat, np. niewyleczony żylak na nodze głównego bohatera. George Orwell zrobił świetną robotę, tworząc utwór, który nawet w dzisiejszych czasach jest aktualny.

Podsumowując, jest to powieść o dwóch zakochanych, próbujących okazywać sobie miłość w totalitarnym państwie, zabraniającym im tego. Polecam ją każdemu z przestrogą, aby fikcyjne rządy nie stały się rzeczywistością.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: George Orwell
Tytuł: „Rok 1984”
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2022

Więcej informacji:
„Rok 1984″ – lubimyczytac.pl

Skip to content