Wyobcowanie

Recenzja książki „Obcy” Maxa Czornyja

Autorem powieści „Obcy” jest polski pisarz i adwokat Maxa Czornyj. Tytuł książki wskazuje na to, co czeka jej postacie: wyobcowanie, ignorowanie, a nawet nienawiść i nietolerancję. Utwór przedstawia znaczenie słowa „zło” oraz do czego człowiek jest zdolny;,a przede wszystkim, co potrafi zrobić drugiej osobie. Publikację oczywiście polecam.

Fabuła

Książka na początku jest bardzo zawiła, a akcja i słowa – skomplikowane, chaotyczne. Czytelnik może się pogubić, szczególnie w sformułowaniach pochodzących z historii sztuki, licznych nazwiskach, często zagranicznych. Jednak im dalej, tym więcej można zrozumieć. Historia zacieśnia się, pokazując prawdziwe nieszczęśliwe zdarzenia.

Max Czornyj specjalizuje się w przekazywaniu psychologicznych, brutalnych scen. Również tutaj nie zawodzi. Powieść jest pełna realistycznych, koszmarnych scen, które odkrywają okropną sytuację rodziny głównego bohatera.

W książce nie ma cenzury. Nawet jeśli nie ma mowy o morderstwach, to zwykła rzeczywistość również jest obfita w hejt, nienawiść, rasizm, brak szacunku.

Postacie

Narracja jest prowadzona z perspektywy nastoletniego chłopaka. Dzięki temu utwór zawiera dużo szczegółów, które mogą dodatkowo zaboleć – w końcu doświadczają ich dzieci.

Postacie są dobrze dobrane. Pokazują nienawiść z każdej perspektywy: odrzucenie dzieci przez rówieśników i wygłupy, które stają się coraz bardziej niebezpieczne. W porównaniu z tym, co robią dorośli, to dalej nie jest maksimum. Jednak obydwa światy są równie okrutne.

Dzieci pokazują swój wiek w myśleniu i wypowiedziach, dorośli również. Wszystkie postacie mają specyficzną osobowość, styl bycia oraz mówienia.

Klimat

Książkę przepełnia tajemniczy, groźny klimat. W opisywanych trudnych momentach czuć niepewność bohaterów, Im bliżej końca powieści, czytelnik znajduje się w większym napięciu. Główna postać doświadcza coraz bardziej zawiłych sytuacji, a jednak ciągle twierdzi, że najgorsze jeszcze przed nią. Czytelnik czeka więc z niecierpliwością na moment, który w końcu następuje – gdy czuć już przez kartki tylną okładkę.

Utwór jest wspaniały. Doskonale opisuje temat wyobcowania, którego podjął się autor. Max Czornyj ponownie zadowala czytelnika bardzo dobrze rozpisaną historią oraz dogłębnie przeanalizowanymi postaciami. To naprawdę świetnie opisany koszmar rzeczywistości. Książkę polecam w szczególności fanom ciężkiego klimatu.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Max Czornyj
Tytuł: „Obcy”
Wydawnictwo: Filia
Miejsce i rok wydania: Poznań 2022

Więcej informacji:
„Obcy” – lubimyczytac.pl

Skip to content