Wikingowie – zbieg okoliczności czy przeznaczenie?

Recenzja książki „Wikingowie. Zew Odyna” Sary Weber

O książce

„Wikinkowie. Zew Odyna” to pierwsza część na tę chwilę dwutomowej serii „Wikingowie” autorstwa polskiej pisarki Sary Weber. Określiłbym ją jako przeplatankę powieści obyczajowej z romansem. Sara Weber posługuję się niezwykle przyjemnym językiem; gdy czytałem opisy walk, niemal widziałem wydarzenia opisane na kartach książki.

Fabuła

Akcja powieści toczy się w IX w. w średniowiecznej Norwegii. Opowiada o młodej Ingrid, córce jarla Czerwonookiego, która ma wyjść niedługo za mąż, bogowie jednak przypisali jej inną rolę. Mimo że opowieść w głównej mierze opowiada historię miłosną, nie brakuje w niej innych wątków. Jednym z ważniejszych są pogłoski o zdradzie, którą planują wikingowie.

Zbieg okoliczności czy przeznaczenie?

Wikingowie wielką wagę przywiązują roli bogów. Dzięki historii przedstawionej na kartach książki możemy poznać ich zwyczaje, choć niekoniecznie prawdziwe, które przenoszą nas do średniowiecznej Norwegii.

Jednym z ważniejszych motywów opowieści jest kwestia przeznaczenia. Według wikingów wszystko, co ich spotyka jest wolą bogów lub efektem czarów. W ich świecie istnieją wiedźmy wróżbitki, posłanki bogów. Każda z nich szkoli swoją następczynię, która po śmierci mistrzyni przejmuje jej moce. Ich wróżby zawsze się sprawdzają, co sprawia, że niejednokrotnie mają ogromny wpływ na otaczający świat. Spowodowane jest to faktem, że nawet jeśli ich słowa nie są prawdziwą przepowiednią, to ludzie biorą je za prawdziwe, co umożliwia zastraszanie nawet wielkich władców.

Moja opinia

Mimo mojego początkowo sceptycznego nastawienia do książki (głównie przez występowanie wątków erotycznych), okazała się ona naprawdę przyjemną lekturą. Sama historia spodobała mi się na tyle, że planuję przeczytać drugą część serii. Więc jeśli nie przeszkadzają Ci wątki erotyczne, a lubisz obyczajowe romanse, ta powieść jest jak najbardziej dla ciebie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Sara Weber
Tytuł: „Wikingowie. Zew Odyna”
Cykl: „Wikingowie”, tom 1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2022

Więcej informacji:
„Wikingowie. Zew Odyna” – lubimyczytac.pl

Skip to content