Ucieczka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Recenzja książki „Gildia Magów. Księga pierwsza Trylogii Czarnego Maga” Trudi Canavan

„Gildia Magów” jest to książka fantasy, która według mnie jest godna polecenia fanom fantastyki. Stanowi pierwszy tom „Trylogii Czarnego Maga”. Napisała ją australijska pisarka Trudi Canavan. Tematem powieści jest historia ucieczki głównej bohaterki po odkryciu w sobie magicznych mocy.

Fabuła

Protagonistką jest Sonea. Mieszka w slumsach miasta Imardin, leżącego na ziemiach Kyralii. Co roku magowie z Gildii (stowarzyszenienia zrzeszającego wszystkie osoby z potencjałem magicznym, będącego pod rządami króla) oczyszczają ulice z włóczęgów, żebraków i biedaków, do których należy także Sonea i jej wujostwo.

W pewnym momencie nasza główna bohaterka, pełna nienawiści i żalu, wlewa wszystkie swoje emocje do kamienia tylko po to, aby po chwili rzucić nim w maga. Niespodziewany błysk oślepia wszystkich wokół i mag leży ogłuszony; czyli wspomagany magią kamień przeszedł przez jego ochronną barierę.

Dla Gildii jest to jeden z najgorszych scenariuszy. Oznacza, że w mieście jest nieszkolony mag, którego trzeba złapać zanim jego moc wymknie się spod kontroli, niszcząc go i przy okazji wszystko wokół.

Zalety

Powieść posiada bardzo umiejętnie opisane działanie magii i sposoby jej kontrolowania. Pomaga to zwizualizować sobie wszystkie sposoby uczenia się magii; ułatwia też utożsamienie się z postaciami.

Bohaterowie są wyjątkowo dobrze stworzeni. Mają różnorodne charaktery, dzięki czemu przyjemnie patrzy się na relacje między nimi, które wydają się naturalne.

Dialogi ogólnie są przemyślane i nie sprawiają wrażenia nudnych. Brakuje mi jednak rozmów nic niewnoszących do fabuły, ale rozluźniających czytelnika przez swoją obecność i często komiczny wydźwięk.

Wady

Nie podoba mi się w utworze zbyt mocno rozwlekana fabuła. Zgaduję, że miało to służyć jako trochę dłuższe rozwinięcie, lecz dla mnie było w pewnym momencie męczące.

Podsumowanie

Książka większość czasu była interesująca i mimo gorszych fragmentów publikację oceniam wysoko – 7/10. Autorka obroniła swój utwór bardzo sprawnym stworzeniem postaci oraz zależności między nimi.

Opis bibliograficzny:
Autor: Trudi Canavan
Tytuł: „Gildia Magów. Księga pierwsza Trylogii Czarnego Maga”
Seria: „Trylogia Czarnego Maga”, księga 1
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017

Więcej informacji:
„Gildia Magów. Księga pierwsza Trylogii Czarnego Maga” – lubimyczytać.pl

Skip to content