Recenzja książki „Problem trzech ciał” Liu Cixina
„Problem trzech ciał” chińskiego autora science fiction Liu Cixina jest pierwszym tomem trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, nazywanej również trylogią „Trzech ciał”. Pozostałe dwie książki to „Ciemny las” i „Koniec śmierci”. W 2014 roku powstała adaptacja filmowa publikacji. W 2015 jako pierwsze dzieło autora z Azji wygrała nagrodę Hugo za najlepszą powieść.
Fabuła i świat
Akcja książki ma miejsce w Chinach w 2007 oraz okazjonalnie w tajnej chińskiej bazie Czerwony Brzeg w latach 1969-1979. Technologia w świecie powieści jest trochę bardziej zaawansowana od naszej. Poza telefonami i samochodami ludzkość ma również dostęp do nanomateriałów (niewyobrażalnie cienkich materiałów) oraz strojów W (wykorzystywanych do zaawansowanego VR).
Fabuła skupia się na profesorze Wang Miao, pracującym nad nanomateriałami. Na prośbę kilku organizacji międzynarodowych prowadzi dochodzenie w sprawie Granic Nauki. Jest to organizacja mająca na celu zrzeszenie naukowców. Wielu badaczy, którzy mieli z nią kontakt popełniło samobójstwo. Jedna z nich zostawiła po sobie notatkę twierdzącą, że „Fizyka nie istnieje”. Co dziwniejsze, okazuje się, że była ona córką Ye Wenjie, która stacjonowała w bazie Czerwony Brzeg jako pomoc naukowa. Wydarzenia mające tam miejsce okazują się mieć coś wspólnego z tymi samobójstwami. Dodatkowo pojawa się tajemnicza gra sieciowa „Trzy ciała”. Jest ona dostępna tylko dla bogaczy, ponieważ wymaga bardzo drogiego stoju W do gry.
Opinia
„Problem trzech ciał” jest bardzo ciekawą książką; jej tajemnice odkrywane są powoli. Pozwala rozwiązać kryjące się w niej sekrety tylko osobom, zwracającym uwagę na wszystkie detale. Mimo to, fabuła nie jest przewidywalna. Powieść pokazuje bardzo pesymistyczny obraz świata – przez cały czas trwania akcji ma się wrażenie, że nawet po rozwiązaniu wszystkich zagadek sprawy ludzkości się nie poprawią.
Publikacja nie skupia uwagi na dużej liczbie postaci, a znacząca część z nich pojawia się tylko kilkukrotnie. Jednak te, które uwypukla są bardzo ciekawe. Zwłaszcza Shi Qiang o pseudonimie Da Shi (z chińskiego arcymistrz), który jest jedną z niewielu optymistycznych bohaterów.
Wiele ważnych postaci jest naukowcami, dlatego często używają języka technicznego. W związku z tym inni bohaterowie dużo czasu spędzają na tłumaczeniu skomplikowanych zagadnień, co mocno spowalnia tempo fabuły.
Mimo pewnych niedociągnięć powieści, polecam „Problem trzech ciał” każdemu fanowi science fiction. Fabuła utrzymała moją uwagę przez całą jej długość, a jej tajemnice mają satysfakcjonujące rozwiązania.
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Liu Cixin
Tytuł: „Problem trzech ciał”
Seria: „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”, tom 1
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce i rok wydania: Poznań 2017
Więcej informacji:
„Problem trzech ciał” – lubimyczytac.pl