Recenzja książki „Krew elfów” Andrzeja Sapkowskiego
„Krew elfów” to 3 tom serii książek o wiedźminie, Geralcie z Rivi, ale 1 część głównej 5-tomowej sagi o przygodach i problemach białego wilka pt. ,,Wiedźmin”. Głównym tematem powieści jest pościg za Ciri, przyszywaną córką Geralta, jego dzieckiem-niespodzianką oraz ostatną pozostałą przy życiu dziedziczką królestwa Cintry.
Autor utworu, Andrzej Sapkowski, jest znanym i docenianym na całym świece pisarzem fantasy. Ma na swoim koncie wiele dzieł, jednak jego opus magnum jest seria książek o białym wilku, Geralcie z Rivi, która na początku była tylko epizodycznymi opowiadaniami publikowanymi na łamach magazynów dotyczących fantasy.
Akcja utworu
W świecie pełnym wojen, nienawiści na tle rasowym oraz ogólnie pojętych ciężkich czasów wychowanie dziecka jest trudnym wyzwaniem, szczególnie kiedy jesteś wiedźminem żyjącym od zlecenia do zlecenia oraz epizodycznie pomieszkującym w starej wiedźmińskiej warowni Kaer Morhen wraz z braćmi ze swojego cechu, a jedynym stylem wychowania, jaki znasz jest trening wiedźmińśki. Właśnie tak toczy się życie Geralta oraz Ciri, jednak ta ,,sielanka” nie trwa zbyt długo. We znaki zaczynają się dawać magiczne zdolności dziewczynki, o których nikt wcześniej nie wiedział. Wiedźmini muszą zasięgnąć pomocy czarodziejek, by dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa dziecko.
W międzyczasie śladami Ciri i Geralta zaczyna podążać tajemniczy mag Rience; nie wiadomo dla kogo pracuje ani dlaczego poszukuje dziewczyny. Gdyby tego było mało, dziecko ścigają również królowie północy i czarodzieje.
Czy Geralt będzie musiał złamać swoją zasadę neutralności względem polityki, by ratować swoją córkę? Do czego się posunie, by uchronić Ciri przed światem?
Moja opinia o książce
Moim zdaniem, Andrzej Sapkowski doskonale wykorzystał swoje umiejętności przy pisaniu ,,Krwi elfów”. Jest to książka, która bardzo mocno wciąga nas w świat intryg politycznych oraz wojen prowadzonych w królestwach północy. Wyraźnie widać więź łączącą Geralta z Ciri, jesteśmy też świadkami tworzenia się silnej, wręcz matczynej, relacji między Yennefer (czarodziejką, związaną z Geraltem przez czar dżina) oraz Ciri.
Świat przedstawiony jest świetnie zbudowany i wyraźny. Historia oraz wydarzenia są tak dobrze napisane, że czytając powieść wręcz ma się ochotę szybciej zakończyć jedną stronę, by dowiedzieć się, co znajduje się na kolejnej.
Podsumowanie
„Krew elfów” to genialnie napisany utwór, od którego ciężko się oderwać. Historia jest wciągająca, bohaterowie wyraźni i interesujący, relacje między nimi czytelne i silne. Jest to książka, którą z czystym sercem mogę polecić każdemu; podobnie jak całą serię.
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Andrzej Sapkowski
Tytuł: „Krew elfów”
Seria: „Wiedźmin”, tom 3
Wydawnictwo: Supernowa
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1994
Więcej informacji:
„Krew elfów” – lubimyczytać.pl