Szósty Księżyc i jego tajemnica

Recenzja książki „Dziewczynka z Szóstego Księżyca Moony Witcher

Książka Moony Witcher jest 6-tomową opowieścią, która pokazuje historię tytułowej dziewczynki – Niny. Jest to seria, którą uwielbiałam, gdy byłam dzieckiem. Jej gatunek to fantasy, co idealnie opisuje magię, otaczającą ten tytuł. Niestety prowadzenie akcji zbliży do siebie głównie młodszą widownię

Fabuła

Już na samym początku powieści dowiadujemy się o rodzinie Niny, jej sytuacji, szkole. Szybko jednak poznajemy też postacie, na których ta książka się opiera. Wpleciono wątki o Wyspie Wielkanocnej, kosmosie czy technologii. Znajduje się w niej różnież antagonista, który pokazuje widzowi ciemną stronę magii i zła.

Głównym wątkiem utworu jest walka, w której postacie dowiadują się wielu faktów odnośnie do alchemii, a dodatkowo przechodzą przez przygody. W fabule również ujawnia się przodek Niny, który okazuje się wielkim odkrywcą. Skrywa w sobie wiele zagadek, w tym magiczny szyfr, który nazywa się alfabetem Szóstego Księżyca.

Jednak zauważyłam, że prowadzenie narracji przez Ninę nie jest zbyt rozsądne, jeśli ktoś starszy czyta książkę. Jej czyny i tok myślenia są często dziecinne i nieuzasadnione, przez co czasami można się zniechęcić akcją.

Postacie

Jak już wspomniałam, narracja Niny wydaje się niedojrzała. Bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi ma około 10 lat. Każdy pokazuje inne cechy. Fiore jest dziewczęca, Roxy – odważna, Dodo – nieśmiały, a Cesco – inteligentny. Razem pokonują zło i odkrywają sekrety alchemii.

Karkon, antagonista, jest wcieleniem zła oraz dąży do zniszczenia dobrej magii. Wybudował duży sierociniec dla dzieci, którymi się zajmuje. Wszystkie postaci mają własne charaktery i doskonale je porzedstawiają. Ponadto posiadają swoje historie, a dodatkowo odgrywają specyficzne role.

Klimat książki

Z jednej strony wiele wątków ma ciężki klimat. Dużo momentów jest szczęśliwych. Jednak jako czytelnik nie czułam presji, gdy bohaterowie znajdowali się w kłopotach. W niektórych momentach można wyczuć, że książka jest skierowana do młodszych odbiorców.

Z drugiej strony jednak, gdy czytałam tę serię jako dziecko, byłam pod wrażeniem narracji i postaci. Mogłam wytworzyć więź z główną bohaterką oraz skonfrontować, jak ja bym zareagowała w danej sytuacji.

Seria książek Moony Witcher jest wspaniała, jednak najlepiej czyta się ją jak jest się młodszym.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Moony Witcher
Tytuł: „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”
Seria: „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”, t. 1
Wydawnictwo: Olesiejuk
Miejsce i rok wydania: Ożarów Mazowiecki 2002

Więcej informacji:
„Dziewczynka z Szóstego Księżyca” – lubimyczytać.pl

Skip to content