Jak ukraść czyjeś życie?

Recenzja książki Tekst Dmitrya Glukhovsky’ego

Książka „Tekst” jest pierwszą realistyczną powieścią rosyjskiego autora Dmitrya Glukhovsky’ego – twórcy znanego z serii „Metro” i „Outpost”, powieści „Futu.re” oraz dwóch zbiorów opowiadań. W sierpniu 2023 roku moskiewski sąd skazał go zaocznie za rozpowszechnianie fałszywych informacji o wojnie na Ukrainie. W 2019 roku „Tekst” doczekał się adaptacji filmowej w reżyserii Klima Shipenki.

Fabuła

Akcja utworu dzieje się w czasach współczesnych w Moskwie i na jej peryferiach. Głównym bohaterem jest Ilja Goriunow, który trafia do więzienia po tym jak policjant podłożył mu narkotyki i go aresztował. Gdy wychodzi z zakładu karnego, wraca do pustego domu, ponieważ podczas podróży umiera mu matka. Decyduje się zemścić na Chazinie – policjancie, przez którego stracił piętnaście lat swojego życia. Przeglądając jego profil na portalu społecznościowym, lokalizuje go i decyduje się go zabić. Po zabójstwie instynktownie zabiera jego telefon, a po powrocie do domu zaczyna go przeglądać. Udaje mu się znaleźć okazję na zdobycie pieniędzy na pogrzeb matki, jednak wymaga to udawania Chazina przez tydzień. Dzięki informacjom zawartym w telefonie świeżego nieboszczyka jest to jednak prostsze niż by się wydawało.

Forma i klimat

Książka skupia się na głównym bohaterze i jego myślach. Przez to jest ona bardzo pesymistyczna z rzadkimi elementami optymizmu. Odbija się to jednak na tempie utworu, które regularnie spowalnia, by pokazać zrozumiałe poglądy Ilji na otoczenie.

Powieść jest w stanie budować i utrzymać napięcie od początku do końca, a tajemnice życia Chazina i ich powolne odkrywanie skupia uwagę czytelnika, zwłaszcza że zmieniają one sposób, w jaki odbiorca postrzega życie zmarłego.

Opinia

„Tekst” polecam fanom thrillerów. Dmitry Glukhovsky potrafi zainteresować adresata dzięki prostemu pomysłowi. Mimo że początkowo ma się wrażenie, że książka mogłaby być typową historią o tym jak niebezpieczne są telefony i jak niszczą prywatność, autorowi udaje się tego uniknąć. Informacje, które Ilja znajduje w telefonie Chazina są typowe; większość z nas posiada je na swoim telefonie. Wydarzenia zaskakują i trzymają w napięciu, a główny bohater jest fascynującą postacią, która jednocześnie robi wszystko, żeby przetrwać i sam sobie szkodzi.

Opis bibliograficzny książki:
Autor:
Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Tekst”
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2017


Więcej informacji:
„Tekst” – lubimyczytac.pl

Skip to content