Czy Hitler miał własnego kata?

Recenzja książki „Kat Hitlera” Maxa Czornyja

Książka „Kat Hitlera” to kolejna z serii Maxa Czornyja, bazowana na prawdziwych ludziach. W tym przypadku jest to historia Johanna Reichharta. Powieść historyczna jest mroczna, zawiera dużo opisów śmierci, krwi i ścinania ludzi. Jednak to całkiem typowy gatunek dla tego autora, który mistrzowsko pisze.

Fabuła

Max Czornyj świetnie opisuje ponure, realistyczne historie. Wiele razy podkreśla, że fikcja nie jest aż taka straszna jak myśl, że to może się wydarzyć. W przypadku tej książki ta zasada również się spełnia. Historia Johanna może się zdarzyć. A dodatkowo jest przedstawiona wspaniale. Wszelkie emocje, myśli, działania Reichharta nie są wyjątkowe; byłyby podobne w przypadku innej osoby na jego miejscu. Jednocześnie postawa bohatera jest tak oryginalna i oficjalna, że doskonale się to czyta. Ta opowieść jest naprawdę przyjemna do czytania. Dodatkowo wątek psychologiczny jest bardzo dobrze opisany.

Postacie

Bohaterowie jak zwykle są napisani na wysokim poziomie. Milczący mężczyźni w rodzinie katów są idealnie dobrani. Główny bohater jest małomówny, trzyma się z dala od innych, jest oficjalny, oddaje szacunek śmierci. A do tego postacie poboczne są równie dobrze przedstawione. Wszelkie reakcje ludzi, którzy brzydzą się zawodu kata są zrozumiałe i bliskie prawdzie, czyli: odcięcie się od „morderców”, gróźb i agresywnych zachowań oraz porzucenie tego typu ludzi. Max Czornyj oczywiście oddaje realizm w swoich książkach.

Tytuł

Wątek tytułu jest poruszony bardzo późno w powieści. Czytelnik może się zastanawiać nad związkiem tytułu z treścią publikacji, jednak na samym końcu to jest wyjaśnione. Wówczas wszystko staje się jasne i nic nie jest już dziwne. Książka jest kompletna.

O ile tytuł może wydawać się kontrowersyjny, po przeczytaniu utworu przestaje szokować. Stanowczo jest on bardzo istotny podczas wyboru lektury.

Książka bardzo mi się podobała, chociaż nie była aż taka mroczna jak inne książki Maxa Czornyja, a przynajmniej w moim mniemaniu. Nie pojawiali się mordercy ani psychopaci, tylko realistyczni ludzie, wykonujący wyroki śmierci. Stanowczo polecam ją czytelnikom, którzy lubią mroczne klimaty.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Max Czornyj
Tytuł: „Kat Hitlera”
Wydawnictwo: Filia
Miejsce i rok wydania: Poznań 2023

Więcej informacji:
„Kat Hitlera” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content