Moralność morderców

Książka ta jest pierwszą, jaką miałam w dłoniach z gatunku literatury faktu, reportażu. Zaciekawiła mnie okładka publikacji, która w swojej skromności pokazuje jedynie tytuł, autorów, wydawnictwo i sześć szaro-czarnych ciem.

John E. Douglas to były agent specjalny FBI, pionier profilowania kryminalnego przestępców. Pomagał w ujęciu niektórych z najbardziej sławnych  i okrutnych kryminalistów. Obecnie jest cenionym wykładowcą i ekspertem w dziedzinie analityki śledczej.

Mark Olshark to natomiast powieściopisarz, autor literatury faktu, a także filmowiec uhonorowany nagrodą Emmy. Na przestrzeni lat stworzył książki i filmy oraz seriale wysoko cenione przez publikę.

O książce

John E. Douglas przedstawia czterech kryminalistów: Josepha McGowana, Josepha Kondra, Donalda Harveya i Todda Kohlheppa. Wszyscy dopuścili się co najmniej jednego morderstwa oraz innych zbrodni. Mamy zaprezentowaną bardzo detalicznie całą sprawę każdego mordercy. Są zeznania świadków, osób powiązanych z wydarzeniami i — co najważniejsze — wywiady z samymi sprawcami. Dają one światło na ich przemyślenia, perspektywy, motywy oraz podjęte działania.

Co dzieje się w głowie brutalnego, pozbawionego morałów mordercy i dlaczego popełnia zbrodnię? To kwestia wrodzonej natury czy może wychowania? 

Moja opinia

Od początku byłam bardzo zainteresowana tematyką książki. O podjętym przez autorów problemie większość społeczeństwa nie wie za dużo; nie jest on też poruszany w mediach. Zawsze mówi się o popełnionej zbrodni bardziej niż o tym, dlaczego została popełniona. Pierwszego dnia, czytając reportaż, tak się wciągnęłam, że przeczytałam połowę rozdziałów o Josephie McGowanie — pierwszym z czterech przedstawionych kryminalistów.

Doświadczenie autora książki i autorytet, jakim jest on niewątpliwie, poszerzają w zdecydowanym stopniu obraz brutalnych przestępców. Publikacja porusza też bardzo ważny problem poziomu resocjalizacji w więzieniach oraz oceny jej postępów podczas warunkowych zwolnień.

Bardzo obiektywne i ostrożne opisy osobowości sprawców, których nie sposób nie znienawidzić, tych, którym nie do końca należy się los dożywotniego pozbawienia wolności a nawet opis ostatniego mordercy — wzbudziły we mnie uczucie jakiejś dziwnej niesprawiedliwości.

Książka ma 423 strony i jest napisana prostym językiem, jednak — przez potrzebę przedstawienia całej zbrodni bardzo dokładnie — czasami można się zgubić przy podawanych informacjach. 

Osobiście polecam reportaż każdemu, kogo interesuje tematyka psychologii morderców, ale na pewno osobom o mocnej psychice z racji na brutalność i okrutność, jakiej dopuścili się kryminaliści przedstawieni w lekturze.

Opis bibliograficzny książki:
Autor:
John E. Douglas & Mark Olshark
Tytuł: „
Jak powstaje morderca? Zagadki psychopatycznych umysłów
Wydawnictwo: JK
Miejsce i rok wydania:
Łódź 2023

Więcej informacji:
„Jak powstaje morderca? Zagadki psychopatycznych umysłów” – lubimyczytac.pl

Skip to content