Syndrom sztokholmski w pełnej okazałości

Recenzja książki „Kolacja z wampirem” Abigail Gibbs

Jest to pierwsza książka brytyjskiej pisarki Abigail Gibbs, którą przeczytałam. Ukazała się najpierw w Internecie – Wattpad opublikował ją w 2013 roku, a następnie w wersji drukowanej. Trafiła do mnie przez znajomą. Stanowi tom pierwszy serii pt. „Mroczna Bohaterka”.

Czytając ją, byłam świadoma, że to romans. Powieść miło mnie zaskoczyła i jestem w stanie ją polecić, mimo wątków, które powodowały moje zażenowanie.

Świat przedstawiony

Świat dotyczy głównie wampirów, jednak nie jest to nic dziwnego, patrząc na tytuł. Wampiry ukrywają się przed ludźmi i wie o nich jedynie rząd. Konflikt wampirów z rządem jest głównym katalizatorem wszystkich wydarzeń opisanych w książce. Jest to dość prosty motyw.

Pod koniec utworu jednak świat ukazuje się w innej perspektywie, co niektórzy uznają to za dobry, a inni za zły, pomysł. Otwiera to wiele możliwości do napisania następnych tomów (mimo to, autorka wydała tylko drugą część i na niej zakończyła serię).

Bohaterowie

Nie wiązałam dużo nadziei z bohaterami, patrząc na pochodzenie Abigail Gibbs. Okazało się jednak, że mają własny charakter i wydają się ludzcy – posiadają swoje przekonania i kierują się uczuciami. Niestety pisarka przesadziła z ilością postaci, odgrywjących ważną rolę w fabule. Wprowadziła ich na tyle dużo, że często gubiłam się, zwłaszcza pod koniec utworu.

Najbardziej niedopracowanym aspektem są romantyczne uczucia postaci, co ostatnio coraz częściej zauważam w książkach z motywem romantycznym. Przedstawiony romans głównej bohaterki – Violet z Kasparem zaczął być przyjemny w odbiorze dopiero w drugiej połowie książki.

Fabuła

Fabuła opiera się na pragnieniu Violet, którym jest chęć stania się wampirem. W międzyczasie dowiadujemy się o historii wampirów i poznajemy, w jaki sposób żyją. Mamy też wątek romantyczny, który opiera się na syndromie sztokholmskim, oraz oczywiście – jak na książkę z Wattpad przystało – wątek wybranej.

W zasadzie powieść składa się z popularnych motywów książkowych z lat 2010-2013. Mimo to, w miarę przyjemnie się ją czytało.

Podsumowanie

Jeżeli interesujesz się syndromem sztokholmskim i lubisz znane wątki, jest to idealna książka dla ciebie. Co do mnie, mimo niedoskonałości pierwszego tomu, decyduję się na przeczytanie drugiego. Jestem ciekawa, co ta seria ma jeszcze do zaoferowania.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Abigail Gibbs
Tytuł: „Kolacja z wampirem”
Seria: „Mroczna Bohaterka”, t. 1
Wydawnictwo: Muza
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2013

Więcej informacji:
„Kolacja z wampirem” – lubimyczytac.pl

Skip to content