Wyszkolona armia, czy dobra strategia i wiedza na temat wroga?

Recenzja książki Bitwa o Skandię Johna Flanagana

Bitwa o Skandię jest czwartym tomem serii Zwiadowcy. Dotyczy walki dwóch armii – atakującej Temudżeinów oraz Skandian. Niestety ta druga nie jest gotowa do obrony. Ratunkiem dla niej może być niespodziewana pomoc.

Z dzieła Johna Flanagana dowiedziałem się, w jaki sposób – dzięki doświadczeniu, improwizacji, determinacji i strategii – można powstrzymać silniejszego wroga, niespodziewającego się oporu na swojej drodze ku podbiciu Zachodu, a także odpędzić go od takich zamiarów w przyszłości.

Nacje obu stron konfliktu

Temudżeini to skośnoocy wojownicy o żółtawej karnacji, pochodzący ze stepów Wschodu. Pragną powiększyć swoje terytorium, co nie będzie miało dobrego skutku dla innych.

Skandianie zaś są honorowymi, w większości przypadków, wojownikami z Północy. Słyną głównie z odwagi i wilczych okrętów, którymi posługują się, podbijając krainy. Przez prowadzone od dawna wyprawy łupieżcze znani są także jako bezlitośni piraci.

Główni bohaterowie

Głównymi bohaterami tej części są: Will, Horace, Halt i Evenlyn. Will jest młodym zwiadowcą, który dzięki naukom Halta rozwija umiejętności zwiadowcy, a także swoją wiedzę kulinarną. Pokazuje ponadto, na co go stać, gdy przyjdzie taka potrzeba. Horace to uczeń w Szkole Rycerskiej na zamku Redmont, zdobywający wiedzę na temat sztuki rycerskiej oraz ćwiczący się w dyscyplinie pod okiem Sir Rodney’a. Halt jest doświadczonym zwiadowcą, mistrzem Willa, dobrym opiekunem i nauczycielem. Evenlyn to rudowłosa dziewczyna, znaleziona i uratowana przez wcześniej wymienioną trójką w Celtii, która – jak się później okazało – jest inną osobą niż ta, za jaką się podawała.

Fabuła

Akcja całej książki dzieje się w Skandii, nazywanej także krainą skutą lodem. Głównym wątkiem jest niespodziewany atak temudżeińskiej armii na Skandię. Will i Evanlyn są gotowi do ucieczki ze Skandii do Teutonii, gdy tylko nadejdzie wiosna. Halt i Horace natomiast natrafiają na Willa, gdy potrzebuje pomocy. Dalsze losy całej czwórki są opisane w powieści, podobnie jak przyszłość Skandii. Zachęcam do zapoznania się z nimi.

Opinia

Mnie najbardziej podekscytował moment rozgrywającej się walki między obiema stronami. Ważne były też kluczowe momenty zawarte w powieści, które wpłynęły na los przyszłych wydarzeń, a nawet istnienie niektórych państw.

Według mnie Bitwa o Skandię jest warta przeczytania przede wszystkim ze względu na pouczającą historię, którą zawiera. Flanagan pokazuje w powieści, w jaki sposób dobra strategia, korzystająca także ze sprytnych sztuczek, może wpłynąć na rozstrzygnięcie bitwy oraz na przyszłość.

Książka jest godna polecenia miłośnikom fantasy oraz osobom, potrzebującym oderwania się od rzeczywistości.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Flanagan
Tytuł: „Bitwa o Skandię”
Seria: „Zwiadowcy”, tom 4
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010

Więcej informacji:
„Bitwa o Skandię” – lubimyczytac.pl

Skip to content