Gdy pojawia się nasz zły sobowtór

Recenzja książki „Księga kłamstw” Teri Terry

„Księga kłamstw” Teri Terry zaciekawia od samego początku historii. Jest napisana z perspektywy dwóch głównych bohaterek, dzięki czemu możemy zobaczyć zarówno przesiąknięte złem słowa, opisy, jak i owiane prawdą sekrety. Książka przepełniona jest psychologią, emocjami oraz rodzinnymi historiami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Bohaterowie

Na samym początku powieści poznajemy dwie bohaterki: Piper i Quinn. Nie wiemy jeszcze, kim są, jak się zachowują, jak wygląda ich życie. Z każdym kolejnym rozdziałem pojawiają się nowe postacie, które wprowadzają zmiany do opisywanej historii.

Bohaterowie są wspaniali. Realistyczni, spokojni, zbulwersowani. Spora ich część to uczniowie, których interesuje następna kartkówka i czy nauczyciel ich przepyta. Balansuje to perfekcyjnie z ciężko opisanymi postaciami przodków, silnych osobowości, starszyzną, zajmującą się magią.

Historia

Zwykle piszę o historii, jednak ta książka opiera się głównie na postaciach. Mimo to, nie brakuje w niej zawirowań, zmian i obszernych wątków. Jak już wspomniałam, poznawanie rodowodów, historii, mechaniki magii jest wręcz nieziemskie. A jednak jest to przyziemne, łatwe do zrozumienia, przyjemne do czytania.

Sama historia, fabuła jest bardzo ciekawa. Wątki łączą się ze sobą, tworząc całość. Natomiast w każdym kolejnym rozdziale wszystko zaczyna nabierać tempa i układa się w pełen sekretów, mroczny całokształt.

Wątek psychologiczny

Ta kwestia jest stanowczo do omówienia jako osobny temat. Powieść ma jeden z lepiej stworzonych wątków psychologicznych, z jakimi do tej pory się spotkałam. Elementy przywłaszczenia innych przez bohaterkę, liczne kłamstwa, wymuszona miłość, a to nie wszystko! Historia porusza liczne zasady moralne i je niszczy. Omówione są elementy morderstwa, śmierci, zdrady, czy nawet zemsty, która ciągnie się przez wieki. A mimo to książka wydaje się być zwykłym romansidłem z elementem psychologii.

Książka „Księga kłamstw” to moja ulubiona publikacja – a nie powiem tego o wielu utworach, które czytałam. Często sięgam po nią, żeby jeszcze raz przeżyć opisaną w niej historię. Za każdym razem towarzyszą mi przy tym lawiny uczuć, które się we mnie kłębią – przy czym mało książek umie coś takiego we mnie wywołać. Powieść bardzo mocno polecam, szczególnie fanom thrillerów i psychologicznych dzieł. Wspaniała historia zamknięta w oprawie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Teri Terry
Tytuł: „Księga kłamstw”
Wydawnictwo: Młody Book!
Miejsce i rok wydania: Katowice 2017

Więcej informacji:
„Księga kłamstw” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content