Snow zawsze na szczycie

Recenzja książki „Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins

Niesamowity powrót Suzanne Collins w cudownej książce „Ballada ptaków i węży”. Publikacja tak mnie wciągnęła, że dokładnie 541 stron przeczytałem w niecały tydzień.

Dotyczy Dziesiątych Głodowych Igrzysk, opisuje słabnącą rodzinę Snowów. 18-letni Coriolanus Snow, jeden z najlepszych studentów Akademii, w nagrodę może sprawdzić się w roli mistrza. Pod opiekę otrzymuje dziewczynę z 12 dystryktu, 16-latkę, Lucy Gray Baird. Ich dalsze losy, także miłosne, opisane są szczegółowo na kartach książki, zachęcam więc do lektury.

Myślę, że spodoba się Wam także kolejna ciekawa postać – Tigris – kuzynka i przyjaciółka Snowa. Dziewczyna wspiera go w trudnych momentach oraz pomaga podjąć ważne decyzje życiowe.

Moja opinia

„Ballada ptaków i węży” ma w sobie coś, co nie pozwala się od niej oderwać. Raz wstrzymywałem oddech, raz mówiłem: „O mój Boże!”, a raz nie wiedziałem, co robić. Akcja przebiega szybko, z wyjątkiem nielicznych momentów, bohaterowie są plastycznie przedstawieni a świat wykreowany przez Collins zachwyca niezliczoną ilością barw, niuansów i przygód głównych bohaterów.

Prequel „Igrzyska śmierci”, o którym piszę, jest o wiele lepszy od wcześniejszych części. Collins kazała trochę dłużej niż zwykle poczekać na rozwój akcji oraz opis słynnych igrzysk. Ponadto chciała w nim pokazać, że ludzie nie od początku, ale dopiero z czasem, stają się źli i świetnie to przekazała!

Powieść kończy się nietypowo, ponieważ nie zostają wyjaśnione dalsze losy niektórych bohaterów. Nie wpłynęło to jednak ujemnie na pozytywne wrażenie, które mam po przeczytaniu książki.

Ekranizacja książki

Publikację możecie kupić za około 30 złotych; dokładne ceny znajdują się w linku podanym pod recenzją. Dla fanów zarówno książek, jak i filmów „Igrzysk” mam znakomitą wiadomość – w planach jest ekranizacja „Ballady ptaków i węży”.

Gorąco polecam zarówno tę książkę, jak i wcześniejsze tomy „Igrzysk śmierci”.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Suzanne Collins
Tytuł: „Ballada ptaków i węży”
Seria: „Igrzyska śmierci”, księga 4 (prequel)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020

Więcej informacji:
„Ballada ptaków i węży” – lubimyczytac.pl

Skip to content