Śmierć w luksusach – mroczna strona Orient Expressu

Fot. Marek Grzęda

Recenzja książki „Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie

Orient Express wyruszył po raz pierwszy w 1883 roku z Paryża do Stambułu. Oprócz elitarności i wygody, jaką prezentował, był również pewnym symbolem nowego świata – pozwalał przejechać przez niemal całą Europę w luksusowych warunkach. Dziś mamy już samoloty, jednak one nie mają w sobie tyle przepychu i tajemnic, a do poznania jednej z nich chciałbym Cię zachęcić.

„Morderstwo w Orient Expressie” to najpopularniejszy kryminał napisany przez niezwykłą personę tego gatunku – Agathę Christie. Osobiście było to moje pierwsze spotkanie z kryminałami i – mimo sceptycznego podejścia – nie zawiodłem się. Język, jakim pisze autorka, nie jest zbyt skomplikowany, co pozwala łatwo poznawać przedstawione wydarzenia. Historia po krótkim, wręcz sielankowym, wstępie wrzuca nas w wir akcji, której główne pytanie jest bardzo proste – kto zabił? Gdyby odpowiedź na nie była łatwa, nie powstałoby aż tyle stron. Najpierw główny bohater – Hercules Poirot – musi poznać innych pasażerów pociągu, a przede wszystkim, na podstawie poszlak, odkryć, co się stało w godzinie morderstwa.

Na początku może się wydawać, że jest to kolejny kryminał, w którym główny bohater szuka wskazówek, a na koniec rozwiązuje zagadkę. Po części to prawda, ale na pewno nie można powiedzieć, że to nudny kryminał!

Agatha Christie ma wyjątkowy talent do przedstawiania świata oraz postaci i tutaj również nie zawiodła. Poznając nowe osoby, od razu czułem, jakie są. Kiedy Hercules Poirot prowadził śledztwo, niejedna z jego metod wprowadziła mnie w zdziwienie. Zastanawiałem się, w jakim celu coś robił, by kilka akapitów dalej przekonać się o jego niezwykłym doświadczeniu.

„Morderstwo w Orient Expressie” pochłonęło mnie totalnie, sprawiając mnóstwo przyjemności, jednocześnie wytężyło szare komórki do dedukcyjnego myślenia. Podczas czytania tej książki tak się wciągnąłem, że razem z Herculesem podjąłem próbę rozwiązania zagadki. Miałem poczucie, że wszystkie wskazówki nie łączą się w logiczną całość, że brakuje tu kilku elementów. Na szczęście główny bohater miał taką praktykę w swoim zawodzie, że mimo chaosu potrafił czytelnikowi dać poczucie, że całe śledztwo odbywa się zgodnie z planem.

Agatha Christie w ww. dziele doskonale łączy opowiadanie historii zbrodni z aspektem psychologicznym detektywa i podejrzanych, które w finale dają poczucie satysfakcji z rozwiązania zagadki razem z Herculesem Poirotem. Jakież to było niezwykłe uczucie, kiedy miałem już pewność, kto stoi za zbrodnią, a główny bohater trafnie wytypował tę samą osobę!

Polecam tę książkę całym sercem. Mimo że był to mój pierwszy przeczytany kryminał, pozwolił mi poznać ten gatunek z pozytywnej strony. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z kryminalnymi historiami, to „Morderstwo w Orient Expressie” doskonale się do tego nadaje.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Agatha Christie
Tytuł: „Morderstwo w Orient Expressie”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie. Oddział Publicat
Miejsce i rok wydania: Poznań, Wrocław 2017

Więcej informacji:
„Morderstwo w Orient Expressie” – lubimyczytac.pl

Skip to content