Niebezpieczna misja ratowania ludzkości przed nieznanym zagrożeniem

Recenzja książki „Metro 2033” Dmitry’a Glukhovsky’ego

Pierwsza część kultowej trylogii Dmitry’a Glukhovsky’ego „Metro 2033” przedstawia życie ludzkości u kresu cywilizacji oraz poglądy ocalałych ludzi, próbujących przetrwać kolejny dzień.

Ukazuje świat 20 lat po wojnie atomowej. Jest to ostatnie miejsce, gdzie są żywi ludzie. Znajduje się w moskiewskim metrze, w którym stacje odgrywają rolę miast-państw. Od jakiegoś czasu stację głównego bohatera Artema o nazwie WOGN nawiedzają dziwne stworzenia, ciężkie do pokonania, a na dodatek zaczyna brakować amunicji.

Artem otrzymuje zatem misję do spełnienia. Podczas niebezpiecznej podróży poznaje sposoby życia ludzi, ich problemy, a także problemy poszczególnych stacji. Życie w metrze nie jest kolorowe: bardzo ograniczone zapasy żywności, promieniowanie i ciągła niepewność jutra.

Razem z Artemem jesteśmy świadkami czynów, jakich dopuszczają się ocalali ludzie, by wytrzymać próbę czasu. A wszystko po to, by choć odrobinę poprawić swoją i tak beznadziejną sytuację.

Czytając książkę, mamy okazję poczuć niesamowitą atmosferę metra – niepokoju, niepewności i strachu. Warto zwrócić uwagę na opisy otoczenia i sytuacji, w jakich znajdują się poszczególne osoby, spróbować sobie to wyobrazić. Proponuję wczuć się w rolę mieszkańca nietypowego pociągu, a także spróbować postawić się na miejscu Atrema – razem z nim podróżować po metrze, odczuwać jego emocje, przeżywać wszystkie wydarzenia.

Dmitry Glukhovsky dość szczegółowo opisuje poglądy i wierzenia mieszkańców metra. Proponuję głębszą refleksję na ten temat.

Dzięki ksiażce „Metro 2033” uświadomiłem sobie, że strach przed nieznanym nie zawsze jest dobry. Jest jednak jedno „ale” – w sytuacji, jaka została przedstawiona w powieści, sam obawiałbym się nieznanego; dlatego rozumiem zachowanie Artema. Czy on sam ostatecznie pojął zaistniałą sytuację? Odpowiedź znajdziesz w publikacji rosyjskiego twórcy.

Zakończenie książki pozostawiło po sobie małą pustkę i pytanie: co dalej? Na szczęście można sięgnąć do kolejnej części trylogii, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Metro 2033”
Seria: „Metro”, tom 1
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Kraków 2010

Więcej informacji:
„Metro 2033” – lubimyczytac.pl

Skip to content