Czarno-biały świat rodziny Corleone

Recenzja książki „Ojciec Chrzestny” Maria Puza

Uwielbiam „Ojca Chrzestnego” Maria Puza. Książka ta otwiera przed nami płaszczyznę życia, na którą nie zwracamy uwagi. Pokazuje w pewnym sensie inny wymiar codzienności, gdzie wśród mało świadomych ludzi znajduje się kilku, mających niekiedy większy wpływy na życie jednostek niż władza, politycy. To kilka wielkich rodzin, które mogą oddziaływać na wszystko i sterować innymi.

A teraz czas na wspomnienia. W ostatniej klasie gimnazjum wybierałem książkę, którą miałem otrzymać w nagrodę za osiągnięte wyniki w nauce. Nie jestem osobą pochłaniającą dużo książek rocznie. Przez przypadek wybrałem „Ojca Chrzestnego”, ponieważ słyszałem jak kultowa jest ekranizacja tej książki i jak dużo może dać do myślenia. Film obejrzałem po przeczytaniu publikacji, co nie było błędem. I tak wpadłem w posiadanie bestsellera, który przeczytałem będąc już w technikum.

„Ojciec Chrzestny” jest powieścią z bardzo wartką fabułą. Bohaterowie i ich historie są przedstawione dosadnie i sprawnie. Opisy nie są uproszczone, choć myślę, że niektóre postacie autor mógł dokładniej przedstawić. Akcja jest dynamiczna, co mi bardzo przypadło do gustu. Książkę można czytać bez przerw, zatracając się w kolejnych rozdziałach.

Mario Puzo zabiera nas w świat Nowego Jorku w latach 40. XX wieku. Przestawia rozległą rodzinę don Vito Corleone, tytułowego Ojca Chrzestnego, oraz jej przyjaciół. Do tej rodziny można wstąpić jedynie przez pokazanie swojej lojalności. Możesz prosić Ojca Chrzestnego o przysługę, lecz w inny dzień to don zwróci się do Ciebie z prośbą. Don Corleone jest człowiekiem honoru, podobnie jak jego ludzie.

Podczas lektury dość szybko utożsamiamy się z rodziną Corleone. Puzo stworzył rodzinę, która gardzi narkotykami, prostytucją. Gangsterzy, jeśli zabijają, to bandytów, recydywistów, zdrajców, skorumpowanych polityków czy zdemoralizowanych policjantów. Stworzył świat honoru, przyzwoitości, moralności. Rodzina ta jest nadzieją dla ludzi zniszczonych bezlitosną rzeczywistością.

Świat przedstawiony przez Puza jest czarno-biały. To niecodzienna historia, w której śledzimy wiele osobowości. Wydarzenia są przemyślane i precyzyjnie przedstawione. Każdą akcję możemy poznać dogłębnie, co zatrzymuje nas przy lekturze. Książka jest mocna i silna jak rodzina Corleone. Myślę, że każdy, kto chce poszerzyć swoje spojrzenie na otaczający nas świat ludzi, powinien przeczytać tę książkę.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Mario Puzo
Tytuł: „Ojciec Chrzestny”
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i rok wydania: Nowy Jork 1969

Więcej informacji:
„Ojciec chrzestny” – lubimyczytac.pl

Skip to content