Recenzja książki „Dziecko Noego” Érica-Emmanuela Schmitta
Każdy z nas ma określone upodobania, także dotyczące rodzaju książek. Moim ulubionym pisarzem jest Éric-Emmanuel Schmitt. Twórczość francuskiego filozofa odkryłam jeszcze w szkole podstawowej, kiedy przygotowywałam się do konkursu z języka polskiego. Po przeczytaniu jednej z wielu jego publikacji całkowicie zmienił się mój stosunek do życia, a także patrzenie na świat. Nauczyłam się, że trzeba doceniać to, co się ma, walczyć do końca, mimo przeciwności losu, oraz cieszyć się każdą chwilą, ponieważ wszystko szybko może się zmienić.
„Dziecko Noego” jest książką niewielkich rozmiarów, którą szybko się czyta, chwytającą za serce i skłaniającą do głębokich refleksji. Akcja rozgrywa się w okupowanej Belgii podczas II wojny światowej. Jest to niesamowita historia chłopca pochodzenia żydowskiego o imieniu Joseph.
Jego normalne życie wkrótce zostaje zburzone. Po wielu perypetiach natrafia na swojej drodze na Anioła Stróża, którym okazuje się ojciec Pons. Katolicki ksiądz zajmuje się nim oraz innymi dziećmi, których rodzice są uznawani za martwych lub zaginionych.
W dalszej części książki poznajemy także innych bohaterów. Jesteśmy świadkami niezwykłej przyjaźni, jaka narodzi się między Josephem a jego opiekunem Rudim oraz ojcem Ponsem. Zakończenie publikacji jest pewnego rodzaju podsumowaniem wszystkich lat, jakie przeżyli ze sobą przyjaciele. Przedstawia wydarzenia, które odegrały w ich życiu ważną rolę.
Wielu z was na pewno wie, jak naród żydowski był prześladowany i karany za swoje pochodzenie, szczególnie w okresie wojennym. Mogłoby się wydawać, że dziecko, które samo do końca nie poznało swojej przynależności czy religii jest takie samo jak inne dzieci, otóż nie. Warto sięgnąć do książki, by się o tym przekonać.
Moim zdaniem, „Dziecko Noego” jest nie tylko niesamowitą lekcją historii, przedstawiającą ważne wydarzenia historyczne i tradycje narodu żydowskiego, ale także lekcją życia, o której każdy powinien pamiętać. Odkrywa wartości tak istotne w dzisiejszych czasach, a mianowicie: przyjaźń, zaufanie, odwaga. Zawiera elementy humorystyczne obok niezbędnej w tego typu literaturze powagi. Podkreśla wagę kierowania się w życiu dobrem. Bardzo zachęcam do jej przeczytania.
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Tytuł: „Dziecko Noego”
Wydawnictwo: Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków 2008
Więcej informacji:
„Dziecko Noego” – lubimyczytac.pl