Recenzja książki „Na Złotej Górze. Opowieść autobiograficzna” Lisy See
„Na Złotej Górze” to opowieść autobiograficzna chińsko-amerykańskiej rodziny See, których dzieje w Stanach Zjednoczonych zaczynają się w 1867 r. Została wydana przez wydawnictwo Świat Książki. Publikacja wyszła spod pióra Lisy See, mającej na koncie kilka powieści o Chinach i kobietach. Zaintrygowały ją opowieści usłyszane w dzieciństwie. Biegajac po rodzinnym sklepie z antykami, słuchała anegdotek o misjonarzach, celebrytach, rasizmie, miłości i pieniądzach. Historie te zainspirowały ją do spisania dziejów rodziny, zaczynając od prapradziada Fong Dun Shunga.
Piękna historia o pięknej okładce
Tom zostal wydrukowany na przyjemnym dla oka żółtawym papierze. Oprócz samej historii na stronnicach zawarto także zdjęcia, mapy i drzewo genealogiczne. Te dodatki znacznie ułatwiają zrozumienie zagmatwanej historii. Okładka wykonana po mistrzowsku pozwala wczuć się w klimat już po samym zerknięciu na nią. Piękne kwiaty i oszałamiająca kaligrafia chińska kontrastują z czarno-białym zdjęciem rodzinnym.
Ziemia obiecana
Historia jest bardzo zawiła i porusza ciężkie tematy takie jak: emigracja, rasizm, wojna czy perypetie rodzinne. Akcja rozgrywa sie w dwóch krajach – Stanach Zjednoczonych i Chinach. Sam czas akcji rozciąga sie w dekadach i trwa przez kilka pokoleń: od Fonga See po Lise i jej dzieci.
Fong See przyjechał do pracy wraz ze swoim ojcem-zielarzem. W tamtych czasach prężnie rozwijał się przemysł komunikacyjny. Powstawała najwieksza w Ameryce kolej żelazna. W pracach nad nią brało udział wielu Chińczyków, w tym nasz główny bohater. Z pozoru szary człowiek, niewyróżniający się spośród tłumu imigrantów, zdobył fortunę. Wszystko dzięki swemu uporowi i ambicjom. Od małego sklepiku z bielizną do paru lokali z oryginalnymi azjatyckimi antykami i majątku, o którym mieszkańcy Chinatown w Los Angeles mogliby pomarzyć. Pojawia się także wątek miłosny z Letticie Pruett – Amerykanką z niezbyt zamożnej rodziny. Niestety sztywne zasady życia chińskiej rodziny i prawo amerykańskie dadzą się parze we znaki.
Opowieść jest bardzo ciekawa, czasami niewiarygodna, lecz ciężko ją zrozumieć od razu. Zawiera wiele dat, dziwnych imion i nazw, które mogą mocno pogubić czytelnika. Mi zajęło 3 miesiące, by ją skończyć. Jednakże, pomimo trudności w odczytaniu sensu oraz kolejności zdarzeń, warto po nią siegnąć. Zawiera wiele prawd życiowych oraz wskazówek, w jaki sposób odnieść sukces w biznesie. Polecam ją osobom, które są ciekawe tamtych czasów oraz lubią elementy dramatu przeplatane anegdotkami o celebrytach.
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Lisa See
Tytuł: „Na Złotej Górze. Opowieść autobiograficzna”
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Więcej informacji:
„Na Złotej Górze. Opowieść autobiograficzna” – lubimyczytac.pl