Niecodzienny pomysł na thriller policyjny

Recenzja książki „Migawka” Brandona Sandersona 

Z tą pozycją rozpoczynamy serię recenzji twórczości Brandona Sandersona. Widząc „Migawkę” w księgarni, byłem nieco wstrząśnięty, że jej autorem jest Sanderson. Zdumiało mnie, że jest tak cienka – niecałe 100 stron! To może wydawać się absurdalne, ponieważ jestem w trakcie czytania jego serii, gdzie pojedyncza książka ma ponad 1000 stron! Niespodziewana sytuacja jak dla mnie. Oczywiście kupiłem ją. Nie żałuję.

Przechodząc do samej zawartości, cóż, po przerwie w czytaniu „cegieł” Sandersona jestem prawie usatysfakcjonowany z zakończenia; „prawie”, ponieważ jest za krótkie. Akcja utworu na początku jest prowadzona powoli, razem z detektywami poznajemy kolejne poszlaki, rozwiązujemy zagadki policyjne, żeby na końcu rozpędziła się jak kolejka górska w Energylandii.

Fabuła jest interesująca. Z jednej strony mamy tajemniczą technologię, która pozwala odtworzyć jeden dzień z przeszłości, a z drugiej policjantów, którzy zostali przydzieleni do rozwiązywania spraw w migawce. Mogłaby być to powieść science fiction, jednak Brandon Sanderson postawił bardziej na thriller niż sci-fi. W wyniku tego mamy tylko wspomnianą technologię, tak się dzieje i już, nic więcej czytelnikowi nie potrzeba. Autor chciał, żeby czytelnik skupił się na postaciach pary policjantów, ich zachowaniu. Co do wątku tej technologii, to podejrzewam, że proces powstawania i używania tego urządzenia, czy czymkolwiek to jest, należy do tych nieetycznych i mrocznych.

Czytając posłowie, miałem wrażenie, że Sanderson przecenił moje umiejętności w rozwiązywaniu zagadek. Prawdopodobnego rozwiązania sytuacji domyśliłem się parę zdań przed nim, co nie jest zadowalającym wynikiem. Może jest to skutek tego, że byłem zbyt pochłonięty czytaniem i nie zwracałem uwagi na te szczegóły.

Podsumowując, przyjemna książka do przeczytania w jeden dzień. Możecie spróbować odgadnąć możliwe zakończenie wcześniej niż ja i i potwierdzić, że autor nie dał zbyt trudnej zagadki lub przecenił możliwości czytelników.

Na koniec chciałbym zadać intrygujące pytanie: czy przeżyliście dzień, skrywający jakieś mroczne sekrety, co możecie zrobić z tą szansą?

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Brandon Sanderson
Tytuł: „Migawka”
Wydawnictwo: Mag
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020

Więcej informacji:
„Migawka” – lubimyczytac.pl

Skip to content