Świat na opak

Recenzja książki „Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo” Stephenie Meyer

Chciałbym zrecenzować dla Was kolejną powieść z bestsellerowej sagi Stephenie Meyer „Zmierzch”, którą autorka napisała z okazji 10. rocznicy wydania pierwszego tomu. Cała historia dzieje się w tym samym czasie i tym samym miejscu, jednak jest „opowiedziana na nowo”. Sam jej tytuł: „Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo” może informować uważnego czytelnika, iż książka będzie tylko trochę podobna do oryginału.

Zanim zaczniemy czytać właściwą treść, natrafimy na notatkę z genezą powstania jubileuszowego dzieła. Pisarka tłumaczy w niej kilka podstawowych zasad wprowadzonych w świecie przedstawionym w powieści. Choć historia jest bliźniaczo podobna do tej oryginalnej z Bellą i Edwardem w rolach głównych, to zaszły w niej pewne zmiany. Autorka pozwoliła sobie na poprawienie błędów popełnionych w pierwotnej fabule, a także wzbogaciła ją o kilka pomysłów, na jakie wpadła przez te 10 lat.

Pierwszą i najważniejsza różnicą między „Zmierzchem”, a „Życiem i śmiercią” jest zmiana płci prawie wszystkich osób – z wyjątkiem ojca i matki głównego bohatera. Postacią, wokół której rozgrywa się akcja jest Beaufort (Beau) Swan. Skutkiem tego jest fakt, że główne postacie zachowują się inaczej, a ich relacja jest inna niż Belli i Edwarda.

Chłopak, który przeprowadza się do Forks z ciepłej Arizony jest sceptycznie nastawiony do swojego pomysłu zamieszkania z tatą. Poświęca się jednak ze względu na mamę, aby mogła spędzić czas z Philem – drugim mężem. Tak jak Bella poznaje w szkole rodzinę wyróżniającą się spośród innych, tak Beau zostaje oczarowany urodą i zachowaniem jej członków. Wydają mu się dziwni i dlatego próbuje dowiedzieć się, co ukrywają. Piękna Edith (nie Edythe) Cullen zwraca szczególną uwagę Beau, tym samym wplątując go w mroczny sekret świata – wampiry istnieją naprawdę.

O dziwo chłopak po jego odkryciu nie zachowuje się tak jak zwykli ludzie. Jego sympatia do Edith nie maleje i chce z nią nadal utrzymywać kontakt.

Dalsza część historii jest zaskakująco podobna do oryginalnej – główny wątek pozostaje taki sam. W pewnym momencie jednak zachodzą istotne zmiany, które sprawiają, że książka jest na swój sposób unikatowa.

Uważam, że jest to jedna z lepszych powieści – wracam do niej bardzo często. Wielu z nas zna losy bohaterów „Zmierzchu”, nawet nie czytając książki, czy nie oglądając filmu. Fabuła może wydawać się oklepana, ponieważ minęło już tyle lat od wydania pierwszego tomu, ale niezmiennie ma swoich fanów. Obecnie na rynku jest dużo publikacji o podobnej tematyce, jednak to właśnie saga „Zmierzch” jest prekursorem utworów o tej tematyce i ma w sobie to coś, co czyni ją niezwykłą. „Życie i śmierć” jest natomiast powiewem świeżości.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephenie Meyer
Tytuł: „Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo”
Seria: „Zmierzch”, tom 5 (dodatek z okazji 10. rocznicy)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie – Publicat
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2020

Więcej informacji:
„Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo” – lubimyczytac.pl

Skip to content