Życie w białostockiej policji

Recenzja książki „Psy prewencji” Norberta Grzegorza Kościesza

O książce

„Psy prewencji” to historia pracy w białostockiej policji. Napisana jest policyjnym sloganem, który połączony z tradycyjną łaciną podwórkową tworzy świetny klimat. Słownik na końcu książki jest niezwykle przydatny. Pojęcia umieszczone są w nim w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się w reportażu. Osobiście nie polubiłem tego systemu; uważam, że pojęcia w słowniku należy wypisywać alfabetycznie, aby możliwie najbardziej ułatwić ich wyszukiwanie. Przez sposób, w jaki zostały wypisane hasła nie jestem w stanie stwierdzić czy części z nich brakuje, czy po prostu nie mogę ich znaleźć.

O autorze

Autor książki, Norbert Grzegorz Kościesz, jest byłym policjantem, którego miałem przyjemność poznać na tegorocznych białostockich targach książki. Na tamtą chwilę miał napisane tylko dwie książki o pracy w policji, jednak pracował nad trzecią. O pierwszej z nich, „Psach prewencji”, właśnie piszę.

Życie w białostockiej policji

Jak powiedział sam autor, praca w policji nie jest taka, jak się wydaje. Pełno w niej nieoczywistych aspektów. Czasem praca policjanta jest zabawna, czasem brutalna, a czasem przygnębiająca. W celu ochrony tożsamości nazwiska bohaterów książki nie są prawdziwe, w odróżnieniu od historii, które opowiada.

Recenzowana publikacja zawiera takie historie jak:
– atak nożownika;
– alkohol na komendzie;
– Polacy vs. Czeczeni;
– poszukiwani listem gończym.

udział policji w proteście
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/ludzie-policja-protest-woda-tarcza-2591693/

Chciałbym się bardziej rozpisać i opowiedzieć historie, które bardzo mnie zaciekawiły. Wiem jednak, że wtedy odebrałbym wam satysfakcję z czytania tej książki. Ich nazw, wymienionych wyżej, nie wymyślił Norbert Kościesz. Nazwałem je w ten sposób, ponieważ uważam, że te właśnie słowa trafnie oddają opowieści, którym odpowiadają.

Moja opinia

Mimo że reportaż jest dość brutalny, moim zdaniem jest naprawdę świetny, a jego autor wykonał kawał dobrej roboty. Szczerze polecam ją każdemu, kto ma na tyle mocne nerwy, żeby ją przeczytać. Według mnie należy promować ten tytuł, aby uświadamiać ludzi jak naprawdę wygląda praca policjanta.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Norbert Grzegorz Kościesz
Tytuł: „Psy prewencji”
Wydawnictwo: Ridero
Miejsce i rok wydania: Szczytno 2019

Więcej informacji:
„Psy prewencji” – lubimyczytać.pl

Skip to content