Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej

Recenzja serii książek „Zwiadowcy. Wczesne lata” Johna Flanagana

O serii

W skład serii „Zwiadowcy. Wczesne lata” wchodzą dwa tytuły. Pierwsza część serii to „Turniej w Gorlanie”, wydana w Polsce w roku 2015. Zaraz po niej powinniśmy sięgnąć po „Bitwę na Wrzosowiskach”, która jest następną częścią tej serii, wydaną w Polsce w roku 2016. Obie książki zostały opublikowane przez Wydawnictwo Jaguar z siedzibą w Warszawie.

„Turniej w Gorlanie”
Zwiadowcy są degradowani jeden po drugim przez zarzuty nadużywania swojej pozycji i umiejętności. Wszystkie listy degradujące zwiadowców podpisuje Król. Na miejsce wyszkolonych zwiadowców pojawiają się ludzie bez wyszkolenia, którym bardziej zależy na prestiżu pozycji niż na dobru ludzi. Sprawa staje się podejrzana. Dwaj dobrze nam znani zwiadowcy odkrywają, że za tym wszystkim stoi Morgarath, zbuntowany baron. Domyślają się, że chce on zdobyć tron. Jednocześnie dowiadują się o niepoprawnych postępkach Dunkana, królewskiego syna. Postanawiają to sprawdzić. Czy uda im się oczyścić imię księcia i powstrzymać Czarnego Lorda przez przejęciem tronu?

„Bitwa na Wrzosowiskach”
Morgarath ucieka… Szykuje armię potworów… Nikt nie wie, kim są… Nikt nie wie, co potrafią… Ale chwila… Araluenowi grozi wojna, a tu? Czyżby Halt się zakochał? Niestety, nie mamy dużo czasu na nacieszenie się tym, ponieważ Halt zgłasza się na ochotnika. Wyjeżdża na zwiad, aby zbadać wroga i sprawdzić, jak wielkie mają kłopoty. Armia Morgaratha jest gigantyczna, a wojna zbliża się wielkimi krokami. Ale co się dzieje? Czyżby wybranka Halta odwzajemniała jego uczucia? Tym jednak też nie możemy się długo nacieszyć, ponieważ Morgarath zaczął właśnie wojnę. Czy niewielkiej i osłabionej liczebnie (z powodu żniw) armii Duncana uda się pokonać prawie 1000 Wargalów? Są to krwiożercze bestie nie zważające na straty podczas bitwy, potwory, które gotowe są deptać po swoich towarzyszach byle tylko wypełnić powierzoną im misję zabijania.

Przyjaciel czy wróg?

Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej. O co właściwie chodzi? Dlaczego wrogów mamy trzymać bliżej niż przyjaciół?

Przyjaciół, jak każdy się zgodzi, trzymamy blisko, a jeśli tego nie robimy – tracimy ich. Jednak co z wrogami? Król Araluenu pozwolił Morgarathowi zbiżyć się blisko, zbyt blisko. Król Oswald ufa bezgranicznie Czarnemu Lordowi, nawet więcej, czasem odczuwa przed nim strach i czuje bijącą od niego pewność siebie i wielką charyzmę. Morgarath wie o tym i wykorzystuje to. Król traci czujność, a gdy ona powraca, jest już za późno.

Wrogów trzyma się blisko, można w tedy zobaczyć ich plany i przechylić je na własną korzyść, ale kto wie? Może historia potoczy się inaczej i tak jak w serii filmowej „Szybcy i wściekli” nasz wróg stanie się naszym przyjacielem.

Przeciwieństwem Morgaratha są zwiadowcy; bez względu na to, jak blisko króla będą, nie zdradzą go. To jest właśnie prawdziwa lojalność i prawdziwa przyjaźń.

Możemy z tej serii wyciągnąć prosty wniosek – uważaj, kogo obdarzasz zaufaniem. Granica między tym, co możemy powiedzieć przyjacielowi, a co lepiej zachować dla siebie jest bardzo cienka. Poziom zaufania, jakim możemy obdarzyć daną osobę jest ciężki do ustalenia. Gdzie jest ta granica? Gdzie zaczyna się ten poziom? Tego powiedzieć nie umiem, każdy musi określić to sam.

Moja opinia

Seria „Zwiadowcy. Wczesne lata” jest pełną akcji, intryg, gierek psychologicznych i strategicznych opowieścią o zaufaniu, zdradzie i lojalności. Mimo świetnej akcji i fabuły, seria ta nie przebiła jednak takich tytułów jak „Klan Czerwonego Lisa” czy „Pojedynek w Araluenie”, które nadal uważam za najlepsze książki serii „Zwiadowcy”.

Jednak w wydarzeniach tej miniserii jest coś, co mnie urzekło, czego nie ma aż w takiej ilości w innych książkach. Mowa tu oczywiście o wątku miłosnym naszego ponurego zwiadowcy Halta. Można by pomyśleć: „Halo! Chłopakowi bardziej spodobał się wątek miłosny niż sceny akcji?!”. Cóż… Tak wyszło. Według mnie wątek ten jest najlepszym wątkiem obu książek. Naprawdę zachwyciła mnie ta historia i zupełnie szczerze mogę polecić te dwa prequele do przeczytania.

Opis bibliograficzny serii książek:
Autor: John Flanagan
Tytuł serii: „Zwiadowcy. Wczesne lata”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015 – 2016

Więcej informacji:
„Zwiadowcy. Wczesne lata” – lubimyczytac.pl

Skip to content