Powołanie do watahy

Recenzja książki „Pasowanie” Mateusza R. M. Rogalskiego

„Pasowanie” jest to według autora pierwsza polska książka fantasy oparta na sesjach RPG. Stanowi pierwszy tom serii „Obrońcy Ahury”.

Recenzowaną powieść zakupiłem na Pyrkonie. Bardzo zaciekawiła mnie jej okładka, która wygląda jak obraz namalowany farbami. Po krótkim przedstawieniu dzieła przez Mateusz R. M. Rogalskiego uznałem, że książka ma potencjał i warto jej dać szansę. Nie zawiodłem się. Bez wątpięnia uważam, że jest to pozycja jak najbardziej godna polecenia.

Świat przedstawiony

Akcja utworu dzieje się w Ahurze – księstwie, w którym wszystko wydaje się wręcz nadęte i masywne. Konie? Grube i powolne. Architektura? Barokowa i nieestetyczna. Rycerze? Prawie każdy ciężkozbrojny z ciężkim mieczem i tarczą. Ale nie myślcie sobie, że tutaj wszystko jest mozolne i nużące. W tym oto księstwie niedługo ma dojść do wielkich zmian, których nikt by nie przewidział.

Fabuła

Książka opowiada o Arisie Esnafarze. Pochodzi on z Dahaku. Przybywa do Ahury, aby zdobyć sławę i pieniądze, lecz niefortunnie na początku drogi umiera. Chodź jego czas nadchodzi, znajduje się w dziwnie białej przestrzeni, a przed nim stoi wielki rycerz w lśniącej czarnej zbroi z oczami czarnymi niczym smoła. Ów rycerz uznaje, że Aris przyda mu się w poszukiwaniu Czarnej Włóczni i uratuje go przed śmiercią. I oto jest początek tej wspaniałej przygody, opowiadającej o romansie, potyczkach ze szlachtą, wojnie oraz – najważniejsze – o rechocie żab, które męczą naszego protagonistę psychicznie.

Podsumowanie

„Pasowanie” doskonale opisuje przemyślenia oraz odczucia głównego bohatera. Pozwoliło mi to wczuć się w postać i przeżywać razem z nią wszystkie emocje, które się w niej pojawiają. Szczegółowo przedstawione potyczki są przyjemne w czytaniu i pokazują poziom umiejętności pisarskich autora. Równie dobrze wykonane są rysunki na początku każdego rozdziału, cieszące oko za każdym razem, gdy się pojawiają.

Polecam tę książkę szczególnie osobom, które bardzo lubią czytać o flirtowaniu, piciu wina i przy okazji wyrafinowanym walczeniu mieczem. Oceniam tę powieść na solidne 7/10. To dobra pozycja do popołudniowego i wieczornego czytania.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Mateusz R. M. Rogalski
Tytuł: „Pasowanie”
Seria: „Obrońcy Ahury”, tom 1
Wydawnictwo: Mateusz R. M. Rogalski
Miejsce i rok wydania: Szukalice 2020

Więcej informacji:
„Obrońcy Ahury. Pasowanie” – lubimyczytac.pl

Skip to content