Polskie stereotypy na wesoło

Recenzja książki „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka

Zarówno książka, jak i ta recenzja mogą wywoływać różne kontrowersje, dlatego polecam czytać je z dystansem, dobrym humorem.

Powieść Andrzeja Pilipiuka „Kroniki Jakuba Wędrowycza” przedstawia kilka historii tytułowego bohatera. Jest zachowana w trochę tajemniczej atmosferze, tzn. nie do końca wiadomo, kim jest tytułowy Wędrowycz. Jakub to (nie)typowy polski chłop-katolik, którego niektóre przygody poznajemy.

Pisarz podjął się trudnego i unikanego tematu dotyczącego Polaków, ukazania zwyczajnej Polski. Dodając elementy fantasy, uczynił utwór jeszcze ciekawszym i bardziej intrygującym. W mojej ocenie napisał świetną parodię polskiej wsi. Jeżeli nie masz oporów przed czytaniem o Polakach, ukazanych w prześmiewczym świetle, to gwarantuję, że nie zawiedziesz się podczas lektury.

W trakcie czytania bardzo wciągnąłem się w świat przedstawiony przez Pilipiuka. Nie mogłem oderwać wzroku od książki. Ta powieść całkowicie mnie pochłonęła! Muszę przyznać, że czytałem ją do późnych godzin nocnych.

Podczas lektury doświadczyłem też pewnej przygody, mianowicie dostałem nagłego ataku śmiechu o 2 w nocy, kiedy za ścianą spali rodzice. Śmiałem się przez około 15 minut, ciągle próbując się powstrzymać, po czym ochłonąłem i znowu zacząłem się śmiać. Ryzykowne, prawda?

W książce opisanych jest wiele sytuacji, przy których nie gwarantuję zachowania powagi. Podczas odkrywania przygód Jakuba dowiemy się między innymi, w jaki sposób przyrządza on hot-dogi. Poznamy nawet przepis na nitroglicerynę! A to już coś, prawda?

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” to doskonały przykład wyśmiewania się ze stereotypów. Andrzej Pilipiuk świetnie wywiązał się z zadania opisania Polaków. Polecam tę pozycję każdemu, kto ma dystans do różnych zachowań Polaków i potrafi śmiać się z przygód rodaków.

Mimo trudnej tematyki, powieść ta jest warta przeczytania. Możesz żałować do końca życia, że nie spróbowałeś podjąć tego wyzwania.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytuł: „Kroniki Jakuba Wędrowycza”
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce i rok wydania: Lublin 2002

Więcej informacji:
„Kroniki Jakuba Wędrowycza” – lubimyczytac.pl

Skip to content