Piękna i Bestia inaczej

Recenzja książki „Dwór cierni i róż” Sarah J. Maas

Zanim zaczniesz czytać tę recenzję, zadaj sobie jedno pytanie: jakiej książki szukasz? Jeżeli połączenia romansu z fantasy, który będzie zapychaczem czasu – trafiłeś idealnie.

Główna bohaterka powieści „Dwór cierni i róż” Feyra srogą zimą zapuszcza się w las, by zapolować i zapewnić w ten sposób głodującej rodzinie zapasy jedzenia. Kiedy wreszcie trafia na wychudzoną łanię, wilk wchodzi jej w drogę. Nie chcąc stracić zdobyczy, bohaterka zabija duże zwierzę. Nie wie, że zmieni to całe jej życie.

Jak się okazuje, ofiarą była fae – inna, wyższa rasa ludzi. Niedługo po tym wydarzeniu w progu jej domu pokazuje się bestia o imieniu Tamlin, żądająca zapłacenia kary za zabicie fae. Feyra decyduje się udać z bestią do Prythianu – świata pochłoniętego tajemniczą plagą. Nie wie jeszcze, że losy Prythianu zależą od jej słów.

Sarah J. Maas opisuje głównie życie Feyri w dworze bestii . Bohaterka ma tam szansę poznać prawdziwą naturę fae. Przebieg akcji pozwala nam powoli poznawać bohaterów. Mimo pozostawania akcji w jednym miejscu przez dłuższy czas, Mass świetnie przestawia stworzony świat.

Prythian podzielony jest na 7 dworów pełnych magicznych i nieśmiertelnych istot. Tajemnicza plaga sprawia, że wszyscy fae noszą maski w dworze Wiosny (jednym z siedmiu dworów), w którym znajduje się główna bohaterka. Jak się okazuje, zarówno ludzie, jak i sama Feyra nienawidzą fae przez dawne wydarzenia.

Feyra może się kojarzyć niektórym ze stereotypową zimną, sarkastyczną, niezbyt myślącą bohaterką. Pochodzi z upadłej rodziny szlacheckiej i jest jedyną osobą, która dba o jej wyżywienie tylko z powodu obietnicy złożonej matce. W niektórych sytuacjach jej relacja z Tamlinem może wyglądać na sztuczną, wręcz nienaturalną, z czasem jednak przeradza się w sympatię.

Skupmy się teraz na antagoniście Feyry. Mówiąc szczerze, Maas w tym względzie się nie popisała – tak samo jak w „Szklanym tronie”. Wydaje się, że przeciwnik bohaterki został wstawiony do powieści na siłę. Jest to jedna z najsłabszych stron powieści, podobnie jak zagadnienie rodziny Feyry. Obie kwestie zostały źle przedstawione i wykorzystane.

„Dwór cierni i róż” jest lekturą dla każdego, kto chce poczytać coś wciągającego z bardzo dobrze zbudowanym światem przy herbatce pod kocykiem. Sama podchodziłam do książki bez wymagań i się mile zaskoczyłam.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Sarah J. Maas
Tytuł: „Dwór cierni i róż”
Seria: „Dwór cierni i róż”, tom 1
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
Rok wydania: 2016

Więcej informacji:
„Dwór cierni i róż” – lubimyczytac.pl

Skip to content