Recenzja książki „Ostanie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego
O książce
„Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego to powieść fantastyczna, która jest częścią sagi „Wiedźmin”. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w styczniu 1993 r., za to książkę, którą czytałem wydano w 2010 r. Serię publikuje wydawnictwo superNOWA.
Fabuła
Opisanie fabuły nie będzie prostym zadaniem, ponieważ akcja dzieje się w wielu różnych miejscach i czasach. Nie do końca jest to prawda, jednak zauważyłem to dopiero w połowie utworu. Właściwe wydarzenia w większości mają miejsce w Świątyni Melitele zarządzanej przez Nenneke. Pozostałe wydarzenia to retrospekcje; żeby to maksymalnie uprościć – rozdziały pod tytułem „Głos Rozsądku” to wydarzenia obecne, każdy rozdział pod innym tytułem to wspomnienie.
Powieść dotyczy przygód Geralta z Rivii. Po wykonaniu nietypowego zlecenia na strzygę Biały Wilk udaje się do świątyni Melitele, gdzie Nenneke zajmuje się jego leczeniem. W międzyczasie wiedźmin wspomina swoją przeszłość, a w każdym kolejnym rozdziale przedstawia nam jakąś zasadę moralną, którą się kieruje.
Na grafice wykonanej przez Lukę Merio Scarlatto widać Jeża z Erlenwaldu – bohatera jednej z ważniejszych (moim zdaniem) opowieści w tej książce.
Więcej o książce
Gdy zaczynałem czytać historie Białego Wilka, nie wiedziałem, co się dzieje. Wszystkie wydarzenia były chaotyczne i trudne do zrozumienia. Czytanie utworu samo w sobie okazało się podróżą. Czując chaos opisanych wydarzeń, poczułem się jak wiedźmin. Chaotyczne życie, ciągle w trasie, nigdy długo w jednym miejscu. Z następnymi stronami okazywało się, że jest inaczej. Wszystko jest uporządkowane i schematyczne. Zimą Geralt osiada w jednym miejscu, a gdy topnieją śniegi – wyrusza w drogę wykonywać zlecenia.
Książka nie tylko opisuje wiedźmina, ale jest jak wiedźmin. Z pozoru niespójna i trudna do czytania, jednak gdy poznamy ją lepiej – przyjemna, dynamiczna, a przede wszystkim ciekawa. Im więcej stron miałem za sobą, tym trudniej było mi się od niej oderwać.
W powieści można znaleźć mnóstwo smaczków czy odniesień do polskich przysłów i zabobonów. Jeden z nich szczególnie zwrócił moją uwagę, a dotyczył frazeologizmu: „Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc”.
„Wiedźmin” – moja opinia
Mimo początkowego zawodu co do utworu, zdecydowanie polecam ją każdemu miłośnikowi fantasy. Grałeś w „Wiedźmina”? Może oglądałeś serial? Zdecydowanie powinieneś sięgnąć po książkę. Nic dodać, nic ująć, książka jest świetna.
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Andrzej Sapkowski
Tytuł: „Ostatnie życzenie”
Seria: „Wiedźmin”, księga 1
Wydawnictwo: superNOWA
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010
Więcej informacji:
„Wiedźmin. Ostatnie życzenie” – lubimyczytać.pl