Nigdy nie wrócę do więzienia

Recenzja książki „Jestem mordercą Maxa Czornyja

Jestem mordercą” to książka o bardzo ciężkim klimacie. Opowiada o mężczyźnie z koszmarną przeszłością, mordującym prostytutki. Zwie się samozwańczym bogiem, który włada życiem i śmiercią, nie tylko swoją, ale również kobiet. Manipulacją wychodzi z trudnych sytuacji. Doskonale wie, jakich kłamstw użyć, żeby nie ponieść konsekwencji swoich czynów.

Fabuła

Już na samym początku powieści dowiadujemy się, że główny bohater to morderca. Możemy zauważyć kilka przeskoków w czasie, dzięki którym wiemy o wydarzeniach z życia mężczyzny. Poznajemy jego myśli, niebanalną psychikę, wspaniałość kłamstw oraz działania.

Utwór bardzo szczegółowo opisuje zabójstwa, a także myśli pierwszoplanowej postaci, Jacka, w momencie ich popełniania. Jego oczyma widzimy jak popełnia zbrodnie, a nawet ich konsekwencje i dalsze losy zwłok ofiar (dzieki temu, że Jack wkracza za policyjne kulisy).

Najciekawszym aspektem powieści jest brak fikcji. Książka bazuje na prawdziwej historii mordercy, Jacka Unterwegera. W wielu momentach są przytaczane cytaty, formy pisemne i informacje, które pochodzą z dogłębnego zapoznania się z tematem przez autora.

Postacie

Jack Unterweger jest główną postacią, która została wykonana niebanalnie. Psychika oraz tok rozumowania są godne mordercy. Dodatkowo jego charyzma potrafi przekonać ludzi dookoła niego, że nie jest on problematycznym człowiekiem.

Pozostali bohaterowie, w tym kobiety, są również dobrze napisani; charaktery, styl bycia, nawyki – każdy jest inny. Autor wykorzystuje różne perspektywy. Przerażenie oraz obrzydzenie osób znajdujących się na sali sądowej pokazują normalne podejście do sprawy zwykłych ludzi. Wiele pań opisanych w książce zaznacza okropność przewinień głównego bohatera. A jednocześnie widzimy tę bezgraniczną wiarę w niewinnego poetę – Jacka.

Klimat

Czytający widzi wszystko w większości książek, jednak nie do końca tak jest tutaj. Czytelnik stara się wyłapać jak najwięcej, jednak musi szybko zauważyć, że to nie jest zwykła powieść. Niektóre słowa wydają się być skierowane prosto do nas. Zakończenie utworu szczególnie o tym świadczy.

Mordercy są szalenie inteligentni, jeśli nie chcą być złapani. Max Czornyj to dostrzega i wykorzystuje w swojej twórczości. Czytelnik nie może być pewny, że bez problemu potrafi czytać o takich makabrycznych wydarzeniach. Nawet w książkach występują kłamstwa oraz umilenia historii.

Recenzowany utwór jest godny polecenia. Na pewno nie jest on skierowany do wszystkich! Jednak, jeśli jest się entuzjastą głębszego klimatu, morderstw, wykorzystywania i wszystkiego, co ohydne – to dobry tytuł.

Podczas czytania byłam bardzo wciągnięta opisywanymi zdarzeniami. Książka wywoływała we mnie mocne odczucia i emocje. Byłam zafascynowana przekazem oraz psychologią ukrytą za oprawą.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Max Czornyj
Tytuł: „Jestem mordercą”
Wydawnictwo: Filia
Miejsce i rok wydania: Poznań 2021

Więcej informacji:
„Jestem mordercą” – lubimyczytac.pl

Skip to content