Nasz świat cofa się do roku 1984

Recenzja książki „Rok 1984” George’a Orwella

W dzisiejszych czasach łatwo jest poczuć się szalonym. Wystarczy samodzielnie myśleć, by stwierdzić, że jest się otoczonym kłamstwami, w które wierzy większość społeczeństwa. Z tym problemem zmaga się Winston Smith, protagonista „Roku 1984”. Książka, mimo że została napisana ponad 70 lat temu, moim zdaniem jest obecnie jak najbardziej aktualna.

„Rok 1984” to antyutopia, której akcja rozgrywa się w Londynie należącym do fikcyjnej Oceanii, będącej jednym z trzech rządzącym światem supermocarstw. Szacowany czas akcji to rok 1984, a więc niedaleka przyszłość z perspektywy momentu wydania utworu. Orwell opisuje życie zwyczajnego człowieka, Winstona Smitha, w świecie skrajnego totalitaryzmu.

Oceanią rządzi jedna i jedyna Partia, która kontroluje każdy aspekt życia swoich obywateli; czyny, wypowiadane słowa, a także uczucia i myśli. Partia posiada władzę absolutną nad przeszłością i teraźniejszością, fałszując historię i materiały archiwalne, oraz, w razie potrzeby, „kasując” ludzi. Gdy nie ma żadnego fizycznego dowodu na to, że żyłeś, a poza tym nikt o tobie nie pamięta, to zupełnie tak jakbyś nigdy nie istniał, nieprawdaż?

Na pierwszy rzut oka „Rok 1984” zdaje się być jakimś science fiction, utworem z nierealną rzeczywistością, lecz myślę, że jest przeciwnie. Orwell w swej książce opisuje zasady władzy totalitarnej, które są oparte na ludzkiej psychice. Nasz świat dąży do globalizacji, państwa totalitarne już istnieją, a niektóre do tego systemu zmierzają. Powieść została napisana pod wpływem przeżyć autora z wojny domowej w Hiszpanii, podczas której zetknął się z działaniem reżimu komunistycznego, w celu ostrzeżenia przed władzą despotyczną.

Uważam, że „Rok 1984” jest książką, którą powinien przeczytać każdy, niezależnie od swych preferencji, ponieważ przestroga w niej zawarta obecnie nabiera szczególnego znaczenia. Żyjemy w czasach, gdy narzędzia władzy są bardzo zaawansowane dzięki rozwojowi technologii, zaś pierwsze oznaki destynacji naszego świata już się ukazały. Powieść jest napisana w sposób przystępny. Jako lektura szkolna przyda się także na maturze. Bez problemu można znaleźć jej opracowania. Osobiście, czytając „Rok 1984”, byłem nim zafascynowany.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: George Orwell
Tytuł: „Rok 1984”
Wydawnictwo: Greg
Miejsce i rok wydania: Kraków 2022

Więcej informacji:
„Rok 1984” – lubimyczytac.pl

Skip to content