Tango z trupami

Recenzja książki „Tango” Michała Witkowskiego

O książce

„Tango” Michała Witkowskiego to niezwykle wciągająca powieść kryminalna, przedstawiająca historię starszego przodownika, który próbuje rozwiązać najtrudniejszą z dotychczasowych spraw – sprawę „tańczącego z trupami”. Trzeba jednak zaznaczyć, że utwór nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Wulgarny język i wydarzenia, od których ma się ochotę odłożyć książkę świetnie oddają klimat półświatka, w którym toczy się akcja.

Fabuła

Starszy przodownik Adolf Piątek dostaje wezwanie do sprawy zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Dowody z miejsca zbrodni sugerują powiązanie z serią brutalnych morderstw Kucharza sprzed wielu lat. Jednak w marynarce ofiary znajduje się kartka, która zmienia wszystko. Na papierze morderca zostawił wiadomość, tytuł tanga, „Gdzie twoje serce?” Po zbadaniu zwłok staje się jasne, że zbrodniarz wyciął ten organ. Wszyscy już wiedzą, że mają do czynienia z seryjnym zabójcą. Kto będzie następny? Czy uda się odnaleźć sprawcę?

rysunek pary tańczącej tango
Źródło: https://pixabay.com/pl/vectors/muzyka-taniec-tango-facet-tancerz-5147528/

Autor wykazał się kreatywnością, dzięki czemu podczas akcji możemy natknąć się na tytuły starych polskich tang. Gdy trafiłem na pierwszy, włączyłem piosenkę i czytałem dalej. Zabieg ten nadaje książce niesamowitego filmowego klimatu.

Ponownie muszę zaznaczyć, że powieść jest dość brutalna. Nierzadko wydarzenia, które przedstawia są nie tylko niemoralne, ale wręcz odrzucające w takim stopniu, że mimo wciagającej fabuły zdarzało mi się do niej nie zaglądać przez tydzień lub dwa.

Moja opinia

Według mnie „Tango” to mimo wszystko ciekawy i wciągający thriller. Jestem pewny, że nie wszystkim przypadnie do gustu ze względu na swoją brutalność. Polecam tę książkę osobom o mocnych nerwach i dużej dozie tolerancji w kwestii tego, co powinno, a czego nie powinno się publikować. Z mojej strony książka dostaje 6/10 i myślę, że jest to uczciwa ocena.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Michał Witkowski
Tytuł: „Tango”
Wydawnictwo: Znak Litera Nova
Miejsce i rok wydania: Kraków 2022

Więcej informacji:
„Tango” – lubimyczytać.pl

Skip to content