Kłamstwa, magia i anielskie pióra

Recenzja książki „Kłamca” Jakuba Ćwieka

„Kłamca” to powieść fantasy nawiązująca do motywów religijnych. Na jej łamach opisanych jest wiele różnych wierzeń, których komizm i wady często są podkreślane. Na pierwszy plan wysuwa się mitologia nordycka. Z niej wywodzi się główny bohater – Loki – bóg kłamstwa, oszustw i magii.

Składająca się z 4 tomów powieść Jakuba Ćwieka, to jeden z bestsellerów polskiego fantasy. Omówię dziś część pierwszą. Klasyczny format A5 i delikatne, żółtawe kartki sprawiają, że książka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla czytelnika. Autor wykorzystuje bogactwo leksyki i zgrabnie ignoruje cenzurę. Nie jest to jednak wulgarna publikacja, jedynie trochę brutalna.

Dwie giwery, każda w pełni naładowana

Loki zostaje uznany za zdrajcę Asów, grona najwyższych bóstw Asgardu (w mitologii nordyckiej jedna z Dziewięciu Krain zamieszkana przez dwa szczepy bogów Asów i Wanów), i zesłany do jaskini, by cierpieć katusze. Przywiązany jest własnymi żyłami, ścięgnami i skórą do kamiennej ściany, a nad głową ma wielkiego węża, którego jad kapie na jego ciało przez stulecia. Dzięki swojej żonie, Sygin, która zabija Odyna – boga wojny i wojowników, Loki zostaje uwolniony z więzów przez zastępy Pana.

Wallhala – miejsce wiecznego szczęścia poległych w chwale wojowników – upada, podobnie jak Asgard. Dotychczasowe kreacje tych krain wytworzone przez ludzką wyobraźnię przestają istnieć. Następuje koniec ery Asatru (wierzeń dominujących w Europie Północnej przed przyjęciem chrześcijaństwa).

W ramach odpłacenia się za uratowanie Loki staje się płatnym mordercą na usługach aniołów. Wykonuje każde zlecenie, gdy inni nie są w stanie podjąć się ich. Wszystko w zamian za anielskie pióra – powszechną i drogocenną walutę w Niebiosach.

Opowieść dla fanów mieszanych stylów pisarskich

„Kłamca” jest według mnie niepowtarzalną książką zarówno w polskiej, jak i światowej historii piśmiennictwa. Do tej pory nie spotkałam się, by ktokolwiek zawarł w jednej publikacji tyle różnych wierzeń, żywej akcji i niepoprawnego humoru.

Jakub Ćwiek korzysta ponadto z psychologii. Doskonale opisuje logikę, jaką kierują się bohaterowie, ich rozumienie przeciwnika i wykorzystywanie do swoich celów nie tylko własnych słabości, ale także lawiracji w martwym polu – ani przeciw wrogowi, ani razem z nim. Pokazuje, że nawet gdy nie ma rozwiązania danej sytuacji, to czytelnik można je sobie stworzyć.

Gorąco polecam książkę każdemu, kto poszukuje czegoś na wzór „Wiedźmina”, ale dziejącego się w naszych czasach, lub stylu pisarskiego podobnego do Glukhovsky’ego czy Grzędowicza.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jakub Ćwiek
Tytuł: „Kłamca”
Seria: „Kłamca”, tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce i rok wydania: Lublin 2014

Więcej informacji:
„Kłamca” – lubimyczytac.pl

Skip to content