Bezsensowna podróż, by przeżyć

Recenzja książki „Krew i miód” Shelby Mahurin

Po obiecującym pierwszym tomie miałam duże oczekiwania wobec tej książki. Zakończenie otwierało tak dużo wątków jak magia Raida czy zemsta na matce Lou – głównej antagonistce. Jednak pozostaje pytanie, czy został ten potencjał wykorzystany? Nie, kontynuacja serii „Gołąb i wąż” Shelby Mahurin jest niewypałem.

Akcja w książce

Zacznijmy od początku, akcja w tej książce jest płytka. Po uniknięciu śmierci cała grupa ucieka przed sabatem, królestwem i Kościołem. Lou i Raid potrzebują sojuszników, więc rozdzielają się na dwa zespoły, co ponawia problem z poprzedniej książki, czyli źle wyważonej akcji w oddzielnych perspektywach. W zasadzie nic się nie dzieje oprócz małych skoków akcji, które można byłoby pominąć.

Odkładałam tę książkę kilka razy, aby móc ją przeczytać. Gdybym nie dostała informacji, że po 200 stronach zaczyna się właściwa fabuła, nie przeczytałabym jej ani nie napisała recenzji. Punkt kulminacyjny nie dość, że jest słaby, to na dodatek przerwany jest innym bohaterem, który – moim zdaniem – nie powinien pojawić się w powieści.

Bohaterowie

Jedynym bohaterem, którego mogę pochwalić to Reid. Tylko on przechodzi większą zmianę zachowania i myślenia. Pozostałe postacie w mojej ocenie w ogóle nie ulegają metamorfozie. Jestem tym bardzo zawiedziona, ponieważ w poprzedniej książce autorka wręcz mnie zaskoczyła dobrym pisaniem bohaterów. Tutaj niektórzy pojawiają się na siłę, nie mają w zasadzie żadnej roli.

Świat przedstawiony

Świat przedstawiony też nie udał się Shelby Mahurin. Pisarka niewystarczająco go opisała. Bohaterowie wiele podróżują, ale pojawia się bardzo mało szczegółów dotyczących wypraw. Miałam wrażenie, że przechodzą z jednego pokoju do drugiego, a nie przemieszczają się po świecie.

Ponadto dobrze zobrazowana w poprzednim tomie magia została w tej książce zepsuta. Wszystkie zaprezentowane wcześniej zasady są łamane. Zamiast oryginalnej kontynuacji pomysłu powstają zbyt potężne postaci, co nie powinno mieć miejsca.

Utraciłam zainteresowanie kontynuacją powieści, chociaż ostatnia część serii stoi na mojej półce. Wątpię, że zdecyduję się na jej przeczytanie. Lepiej byłoby zakończyć serię na pierwszym tomie niż ją kontynuować.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Shelby Mahurin
Tytuł: „Krew i miód”
Seria: „Gołąb i wąż”, t. 2
Wydawnictwo: We need YA
Miejsce i rok wydania: Poznań 2021

Więcej informacji:
„Krew i miód” – lubimyczytać.pl

Skip to content