Każdy labirynt ma wyjście

Recenzja książki „Bitwa w Labiryncie” Ricka Riordana

Rick Riordan znany jest z pisania zabawnych powieści o młodych herosach, pochodzących rodem z mitologii: greckich, rzymskich, egipskich oraz nordyckich. Jego najbardziej rozpoznawalną serią jest cykl „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Niniejsza recenzja dotyczy kolejnej, przedostatniej części serii. Pomysł na ten tom autor zaczerpnął z mitu o Ariadnie i Tezeuszu.

Fabuła

Percy ma już 15 lat. Zbliżają się wakacje, ale mama przepisuje go do innej szkoły, gdzie ma się odbyć dzień otwarty. Niestety chłopak jest synem Posejdona i roztacza wokół siebie aurę ojca. W dodatku cały czas czyhają na niego ludzie Luke’a – jego dawnego przyjaciela. Tym razem nie jest inaczej.

Podczas zwiedzania budynku napadają na niego empuzy (o twarzach wampirów, mające jedną nogę zakończoną oślim kopytem, drugą natomiast z brązu). Na szczęście ratuje go Rachel Elizabeth Dare – śmiertelniczka, widząca przez mgłę. Uciekając z miejsca zdarzenia, Percy zderza się z Annabeth, która jedzie z nim do Obozu Herosów.

Na miejscu dowiaduje się od Cherjona, że zostało znalezione wejście do Labiryntu Dedala, a skoro taka budowla nadal istnieje, to znaczy, że jego twórca żyje. Dlatego Percy z przyjaciółmi musi wyruszyć do architekta i zmusić go do zniszczenia obiektu. W przeciwnym razie Pan Czasu – Kronos – mógłby przez Labirynt dostać się do Obozu i go zniszczyć. Czy będzie w to zamieszany Pan – bóg przyrody, najstarszy satyr? Aby dowiedzieć się, co wydarzyło się później, polecam zajrzeć do powieści.

Moja opinia

Moim zdaniem, szata graficzna książki pasuje do historii – ogień wprowadza nastrój zagrożenia, podobnie jak labirynt. Akcja książki jest szybka, historia wciąga od pierwszych stron. Podoba mi się to, że nie dowiadujemy się wszystkiego od razu, tylko razem z bohaterami rozwiązujemy poszczególne zagadki. Mnie samą końcówka powieści zaskoczyła i nie byłam na nią przygotowana.

Powieść oceniam na 4/5 ze względu na niektóre zachowania bohaterów; nie przyjmują do wiadomości, że nie wszyscy są dobrzy i nie zawsze należy wybaczać.

Jeżeli podobały się wam poprzednie części, to również ta książka was nie zawiedzie. W celu przeczytania zapraszam na Legimi lub do księgarni.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Rick Riordan
Tytuł: „Bitwa w Labiryncie”
Seria: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, t. 4
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce i rok wydania: Kraków 2016

Więcej informacji:
Bitwa w Labiryncie” – lubimyczytac.pl

Skip to content