Śmiesznie jest dotrzymać słowa

Recenzja książki Informacja zwrotna Jakuba Żulczyka

„Informacja zwrotna” jest thrillerem autorstwa Jakuba Żulczyka, polskiego pisarza, scenarzysty i dziennikarza. Znany z powieści „Ślepnąc od świateł”, „Dawno temu w Warszawie” i „Instytut” twórca zasłynął jako scenarzysta seriali Ślepnąc od świateł i „Informacja zwrotna” (adaptacji własnych powieści) oraz trzech sezonów serialu „Belfer. Polecam recenzowany utwór, który poświęcony jest alkoholikowi próbującemu odnaleźć swojego syna.

Fabuła

Bohaterem książki jest Marcin Kania – były muzyk i zdrowiejący alkoholik, żyjący z tantiem za napisaną piosenkę. Akcja rozpoczyna się po przebudzeniu nietrzeźwego Marcina w kałuży krwi w mieszkaniu własnego syna Piotra, z którym spotkał się poprzedniego wieczora. Jednak nie pamięta, co stało się podczas spotkania, poza tym, że wydarzyło się coś strasznego. Okazuje się , że nikt nie wie, gdzie jest Piotrek. Jego zaginięcie może mieć coś wpółnago z aferą reprywatyzacyjną w Podkowie Leśnej.

Oprócz podjęcia niełatwych poszukiwań syna dodatkowo Marcin musi walczyć z chęcią ponownego wypicia (po nawrocie nałogu).

Alkoholizm w „Informacji zwrotnej”

Główny bohater powieści, podobnie jak jej autor, był alkoholikiem, więc alkoholizm jest bardzo ważną częścią fabuły. Alkoholizm został przedstawiony realistycznie, przynajmniej z mojej perspektywy (znam kilka osób zmagających się z tą chorobą). Wiele fragmentów książki opisuje terapię Marcina, a niektóre rozdziały są jego wspomnieniami, pokazującymi, dlaczego zdecydował się odłożyć alkohol.

Dzięki temu, że Marcin jest narratorem widzimy, w jaki sposób alkohol i jego brak wpływa na niego. Łatwiej możemy mu współczuć, mimo to że skrzywdził swoją rodzinę i przyjaciół.

Opinia

Polecam „Informacje zwrotną” osobom, które chcą zacząć czytać kryminały lub thrillery. Fabuła nigdy nie staje się zbyt skomplikowana i łatwo jest ją zrozumieć. Chociaż kilkukrotnie tempo powieści spowalnia, książka była w stanie cały czas utrzymać moją uwagę. Wszystkie wydarzenia są wyjaśnione i żaden zwrot akcji nie pojawia się znikąd. Niestety jeden z aspektów zakończenia jest przewidywalny; mimo to, epilog dalej był w stanie mnie zaskoczyć.

Perspektywa Marcina bardzo ubogaca przedstawioną historię, uwiarygadniając ją. W dialogach na przykład bohater pomija ważne informacje, skupiając się na czymś innym; istotne fakty odkrywamy dopiero później. Zachęcam do skonfrontowania moich przemyśleń z własnymi.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jakub Żulczyk
Tytuł: „Informacja zwrotna”
Wydawnictwo: Świat książki
Rok wydania: 2021


Więcej informacji:
„Informacja zwrotna” – lubimyczytac.pl

Skip to content