Piękno ponad wszystko? Historia Doriana Graya

Recenzja książki „Portret Doriana Graya” Oscara Wilde’a

O książce

„Porter Doriana Graya” Oscara Wilde’a to istna klasyka gatunku. Jest to powieść raczej obyczajowa; powstała w 1891 r. Sama książka wywołała, zaraz po jej publikacji, skandal, przez który jej autora zaczęto określać jako pozbawionego moralności dandysa. Wystarczy przeczytać książkę, aby zrozumieć skąd tak mocne słowa.

Wilde posłużył się dość trudnym i wyrafinowanym językiem. Niektóre akapity są wybitnie długie, co nie ułatwia czytania, ale przynosi świetny efekt. Gdy akcja zaczyna się dłużyć, czytelnik to czuje; tak samo, gdy postać tonie w swoich myślach, czytelnik tonie w nich razem z nią. Wszystko to za sprawą odpowiedniej długości ustępów.

Fabuła

Na kartach powieści poznajemy pięknego młodzieńca, Doriana Graya. Człowiek ten swoją urodą wprawia w zachwyt nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Każdy, kto chociaż raz usłyszy o Dorianie od razu pragnie go poznać. Wszyscy chcą się przekonać, czy jest on faktycznie tak przystojny i fascynujący jak o nim mówią. Czy posiadanie takiej urody ułatwi mu życie? Czy jego miłość zakończy się szczęśliwie?

Chłopak poznaje swojego mentora, hrabiego Henryka. Ten swoimi nietypowymi poglądami zmienia światopogląd młodego Graya – sprawia, że młodzieniec przedwcześnie dorasta. Jak taka zmiana wpłynie na życie Doriana? Co zrobi, gdy zda sobie sprawę, że fascynuje ludzi głównie swoją urodą, a ta nie jest wieczna?

Moja opinia

Oscar Wilde na kartach swojej powieści przedstawia różnych bohaterów. Każda postać jest na tyle odmienna i ciekawa, że połączenie ich w jednym utworze tworzy niezwykle interesującą fabułę, opartą nie na akcji i strzelaninach, ale na pewnego rodzaju psychologicznej grze między nimi. Niektórzy tej gry nie zauważają, inni uwielbiają w nią grać.

Cała historia, mimo że napisana trudnym językiem, jest fascynująca (oczywiście pod warunkiem, że kogoś interesują tego typu przygody). Szczerze polecam tę książkę fanom klasycznych powieści obyczajowych, ale ostrzegam, trzeba mieć do niej cierpliwość.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Oscar Wilde
Tytuł: „Portret Doriana Graya”
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2022Więcej informacji:
„Portret Doriana Graya” – lubimyczytac.pl

Skip to content