Czworonożny przyjaciel

Recenzja książki „Peety. Pies, który uratował mi życie!” Erica O’Greya i Marka Dagostina

Powieść autobiograficzna Amerykanów Erica O’Greya i Marka Dagostina „Peety. Pies, który uratował mi życie!” dotyczy niezwykłej więzi człowieka z psem.

Nota o autorach

Eric O’Grey jest autorem omawianej publikacji i jej głównym bohaterem. Ma 63 lata i żonę Jaye. Posiada licencjat z finansów i tytuł doktora prawa. Zamiłowania Erica to: kuchnia roślinna, biegi długodystansowe z psem Jakiem i opieka nad zwierzętami.

Mark Dagostino jest współautorem powieści oraz bestsellerów „New York Timesa”. Wśród jego książek są m.in. napisane z Chipem i Joanną Gaines. Więcej informacji na jego temat znajduje się na stronie: https://markdagostino.com.

Kilka słów o fabule

Wydarzenia opisane w książce zaczynają się od powrotu głównego bohatera z podróży służbowej. Jest to najgorszy dzień w jego życiu. Trafia mu się samolot, w którym są ciasne przejścia, a on ma 132 cm w pasie i waży około 160 kilogramów.

W kolejnych rozdziałach Eric O’Grey traci chęć życia. Odzyskuje ją dopiero dzięki spotkanej dr Preeti Kulkarni. Lekarka zaleca mu nietypową kurację, z której korzysta.

Co wydarzy się później? Przeczytaj powieść, bo naprawdę warto.

Moja opinia

Dzieło czyta się szybko dzięki wartkiej akcji. Powieść pokazuje, że obecność psa w życiu człowieka może pomóc we wprowadzeniu niezbędnych zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Język utworu jest prosty, ale zaskoczyły mnie liczne, nieznane mi wcześniej, nazwy warzyw. Bohaterowie przedstawieni są bardzo dokładnie. W momencie, gdy się pojawiają uzyskujemy informacje na temat ich wzrostu, cech charakterystycznych, wagi, wieku. Poza tym poznajemy ich odczucia. Moją uwagę zwróciły liczne retrospekcje z lat 70. i 80., dotyczące młodości głównego bohatera.

Narracja jest pierwszoosobowa. Opisuje następujące po sobie wydarzenia dziejące się w niedługim czasie, np. po kilku godzinach, następnego dnia, co bardzo mi się spodobało.

Książka liczy 361 stron z posłowiem, które warto przeczytać, ponieważ jest ciekawe. Oceniam powieść na 10/10. Jest to druga najlepsza książka, jaką przeczytałem (zaraz po „Igrzyskach śmierci”).

Reasumując, książka odzwierciedla szczęście, które daje człowiekowi posiadanie psa (sam tego doświadczam, mając czworonożnego pupila w domu) oraz sposób, w jaki pies może uratować człowieka. Ponadto jest niezwykle inspirująca – od momentu jej przeczytania zastanawiam się, czy nie przejść na dietę roślinną :).

Polecam powieść każdej osobie bez względu na wiek, płeć i upodobania. Kosztuje około 22-25 złotych. Koniecznie ją przeczytajcie!

Opis bibliograficzny książki:
Autorzy: Eric O’Grey, Mark Dagostino
Tytuł: „Peety. Pies, który uratował mi życie!”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Miejsce i rok wydania: Białystok 2019

Więcej informacji:
„Peety. Pies, który uratował mi życie!” – lubimyczytać.pl

Skip to content