Zwierzomówcy – ukryte dziedzictwo

Recenzja książki „Zwierzomówcy. Znak pająka” Jacoba Gray’a

„Zwierzomówcy” to trylogia powieści autorstwa Jacoba Gray’a. Jej pierwszy tom nosi tytuł ,,Zwierzomówcy. Znak pająka”. Tematem recenzowanego utworu jest mroczna historia młodego chłopaka wychowanego przez kruki, który nie zna swojej przeszłości.

Niestety nie mamy wiele informacji o autorze, ponoć żyje w jednym z wielkich miast Ameryki. Jacob jest amatorem nocnych spacerów, podczas których tworzy nowe ponure baśniowe opowieści.

Akcja utworu

Opisana historia toczy się w tajemniczym mieście Blackstone, niegdyś dobrze prosperującej metropolii. Wszystko zmienia się w nim przez falę zbrodni zwaną czarnym latem.

Głównym bohaterem książki jest około 13-letni chłopak imieniem Kra. Został wychowany przez kruki; nie zna swojej przeszłości ani rodziców. Jedyny trop odnośnie do jego pochodzenia daje mu ciągle powracający koszmar. Kruki wokół niego cały czas się zmieniają, przylatują i odlatują, ale jeden ślepy kruk o białym upierzeniu, imieniem Śnieżek, jest zawsze u jego boku.

Pewnego dnia, podczas poszukiwań jedzenia, Kra jest świadkiem ucieczki trzech przestępców z więzienia. W pewnym momencie interweniuje wraz ze swoimi krukami, ratując życie naczelnikowi więzienia oraz jego córce Lidy’i. Chociaż Kra jeszcze o tym nie wie, dziewczynka pomoże mu poznać jego własne dzieciństwo. Z kim Kra będzie musiał się zmierzyć, by poznać historię swojej rodziny? Niestety niedługo się o tym przekona…

Moja opinia o książce

Akcja toczy się szybko a książka jest bardzo wciągająca. Autor nie przeciąga wątków; są one proste i ciekawe, dzięki czemu opowieść nie jest nużąca. Język, którym posługuje się Jacob Gray jest przystępny, co sprawia, że powieść jest przyjemną odskocznią od codziennych trudności. Bohaterowie są dobrze napisani, mają wyraźne charaktery oraz własne przesłanki tłumaczące ich zachowania i czyny.

Świat przedstawiony opisany jest bardziej ogólnie. Pisarz nie odwraca uwagi czytelnika od historii, cały świat jest bardziej dodatkiem niż wątkiem głównym. Zwróciłem uwagę na wyrazistość postaci związanych z tematem zasadniczym oraz niespodziewane zwroty akcji, które czynią ten tom jeszcze ciekawszym i wciągającym. Wiele wątków historii jest dobrym tematem do namysłu nad tym, co się w nich dzieje oraz co doprowadziło postacie do takich działań.

Podsumowanie

,,Zwierzomówcy. Znak pająka” to mroczna opowieść, która zainteresuje nie tylko młodych nastolatków, ale i ich rodziców. Najbardziej podobał mi się jej klimat oraz przedstawione wydarzenia. Akcja jest intrygująca, a postacie dobrze zarysowane. Historia zaprezentowana w utworze – pomimo długiej przerwy od czytania książek – bardzo mnie zainteresowała. Przy okazji zostawiła niedosyt emocji, który zachęca mnie do jak najszybszego zapoznania się z drugą częścią trylogii. Innymi słowy, powieść tę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jackob Gray
Tytuł: „Zwierzomówcy. Znak pająka”
Seria: „Zwierzomówcy”, tom 1
Wydawnictwo: EDIPRESE
Miejsce i rok wydania: 2015

Więcej informacji:
„Zwierzomówcy. Znak pająka” – lubimyczytać.pl

Skip to content